środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Muzeum Ziemi Braniewskiej ma już rok

2017-09-06 12:30:00 (ost. akt: 2017-09-06 13:32:41)

Autor zdjęcia: Archiwum TMB, Jacek Iwulski

Dnia 3 września 2017 r. minęła pierwsza rocznica powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej. Inicjatorem działań zmierzających do stworzenia muzeum było Towarzystwo Miłośników Braniewa, które w chwili obecnej jest właścicielem muzeum.

Rocznicę muzeum obchodziliśmy nieco skromniej w porównaniu do zeszłorocznych uroczystości jego otwarcie. Tego dnia podczas codziennego dyżuru (w godzinach 12.00-14.00) spotkali się członkowie byłego Zarządu TMB oraz obecne władze zarządu stowarzyszenia. Muzeum odwiedzili także mieszkańcy Braniewa, darczyńcy oraz sympatycy Towarzystwa Miłośników Braniewa, z którymi na co dzień współdziałamy przy dalszych pracach adaptacyjno-remontowych, a także samorządowcy: Starosta Braniewski Leszek Dziąg oraz Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska. Oba samorządy w roku bieżącym w sposób znaczący wspierały placówkę finansowo i organizacyjnie. Obecna była także dyrektor ZSZ Joanna Sokół.
Otwarcia spotkania okolicznościowego dokonał Prezes TMB Zbigniew Kędziora, który po powitaniu zebranych przypomniał zabiegi związane z powstaniem i początki funkcjonowania muzeum. W chwili obecnej muzeum posiada stosowne porozumienia z Powiatem Braniewskim oraz Kurią Archidiecezjalną w Olsztynie na korzystanie z pomieszczeń muzealnych do końca 2025 r. Prezes poinformował także, że przez rok funkcjonowania muzeum odwiedziło ponad 3.500 osób. Poinformował także, że w ostatnim okresie został złożony do ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o wpisanie braniewskiego muzeum do Rejestru Muzeów w Polsce. Zapewne pozytywna decyzja ministerstwa ułatwi pozyskiwanie eksponatów oraz funduszy na dalsze funkcjonowanie i rozwój muzeum.
Następnie głos zabrali: Starosta Braniewski Leszek Dziąg i Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, którzy gratulowali i dziękowali wszystkim członkom oraz sympatykom TMB tak wspaniałej inicjatywy. Muzeum w dość znaczącym stopniu podniosło walory kulturowe i promocyjne naszego miasta i powiatu.
Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszono wszystkich na tort przygotowany specjalnie na tą uroczystość przez właścicieli „Piekarni Warmińskiej” w Braniewie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się także z przygotowaną prezentacja zdjęć przypominających prace remontowe i adaptacyjne sprzed 1,5 roku temu, a następnie mogli podziwiać nowo otwarte pomieszczenia i przygotowane w nich wystawy okresowe.
Tego dnia muzeum odwiedziło ok. 100 osób, część z nich to zapewne uczestnicy Biegu Hozjusza, którego zakończenie odbywało się na dziedzińcu ZSZ tuż obok muzeum.

Towarzystwo Miłośników Braniewa

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages