Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Ćwierć wieku wspólnoty

2017-09-27 13:00:00 (ost. akt: 2017-09-27 13:40:13)

Wierni Parafii greckokatolickiej pw. Świętej Trójcy w Braniewie obchodzili wyjątkowy jubileusz – 25-lecie istnienia swojej wspólnoty.

Na uroczyste nabożeństwo przybyło wielu parafian, a także zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jan Bobek, starosta braniewski Leszek Dziąg, wicestarosta Artur Mieczaniec, etatowy członek Zarządu Powiatu Braniewskiego Mirosław Kudliński oraz radni Rady Powiatu Braniewskiego: Władysław Hruszka i Michał Sydor.

Greckokatolicka parafia w Braniewie leży w dekanacie elbląskim, należącym do archieparchii przemysko-warszawskiej. Parafię erygowano 15 lutego 1992 r. W skład parafii wchodzą: miasto i gmina Braniewo z wyłączeniem miejscowości Pęciszewo, Żelazna Góra, Krasnolipie i Krzewno oraz miasto i gmina Frombork.
Od 1 lipca 2002 r. proboszczem parafii jest ks. Piotr Hudko.

Cerkiew mieści się w dawnym kościele zbudowanym w 1437 roku, odbudowanym i przebudowanym w latach 1583-1584 oraz w XVII i XVIII w. W środku znajduje się XVIII-wieczna ambona oraz współczesny ikonostas.

Władysław Hruszka, radny Rady Powiatu Braniewskiego i przewodniczący Rady Parafialnej:
Jubileusz 25-lecia parafii zbiegł się dla nas również z ponowną możliwością użytkowania świątyni po przeprowadzonych pracach remontowych. Kościół przez kilka miesięcy był zamknięty, gdyż na ścianie frontowej pojawiły się niebezpieczne spękania. Aby świątynia mogła znów funkcjonować trzeba było spiąć pęknięcia specjalnymi klamrami i pouzupełniać w niej ubytki.
Koszt napraw wyniósł 157 tys. złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii dotację w wysokości 100 tys. złotych. Pozostałe pieniądze pozyskaliśmy sami od wielu osób i firm.
Nasza parafia, choć liczy zaledwie 300 wiernych, stara się jak najlepiej dbać o ten zabytek. Potrzeby są jednak ciągle duże, gdyż pięćsetletni kościół cały czas wymaga remontów, które – mamy nadzieję – nastąpią w nieco późniejszym czasie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages