Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Powiat bogaty kulturą Ukrainy

2017-10-25 12:30:00 (ost. akt: 2017-10-25 13:36:34)

Już po raz kolejny odbyły się Ukraińskie Barwy Pogranicza. Impreza, której celem jest tak integracja społeczności ukraińskiej, zamieszkującej powiat braniewski, jak i prezentacja bogatej kultury Ukrainy.

W tym roku świętowano trzy dni. W Braniewskim Centrum Kultury odbyło się kilka koncertów, były także wystawy, projekcja filmu i tradycyjne spotkanie integracyjne, czyli zabawa w ukraińsko-polskich rytmach. Impreza była dofinansowana z budżetu Powiatu Braniewskiego.

Ukraińskie Barwy Pogranicza to okazja do bliższego poznania kultury ukraińskiej, przełamania barier i uprzedzeń. Sprzyjają one nawiązaniu przyjaźni, wzajemnemu zrozumieniu.

— Każde takie spotkanie pokazuje bogactwo ukraińskiej kultury, która już od wielu, wielu lat przeplata się w naszym powiecie z kulturą polską — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — To wzbogaca życie powiatu braniewskiego. Jestem przekonany, że możemy czerpać wiele dobrego z tej różnorodności kultur.
Jak mówią Ukraińcy mieszkający w powiecie braniewskim (wielu z nich to przesiedleńcy w ramach Akcji „Wisła”) takie spotkania to dla nich wyjątkowe święto. Nie tylko dlatego, że mogą zaprezentować swoje dziedzictwo narodowe, ale przede wszystkim z tego powodu, że jest to święto rodzinne, wielopokoleniowe.

Wskutek powojennej migracji ludności oraz przymusowej deportacji ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodniej Polski na terenie powiatu braniewskiego ukształtował się tygiel narodowościowy i etniczny, z poważnym udziałem Ukraińców, Łemków, Bojków. Według szacunkowych danych braniewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafii Greckokatolickiej w Braniewie, w Braniewie i gminie Braniewo zamieszkuje około 200 rodzin – łącznie około 700 osób narodowości ukraińskiej.


Władysław Hruszka, członek Zarządu Powiatu Braniewskiego:
Ukraińskie Barwy Pogranicza to wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz imprez powiatu braniewskiego, integrujące lokalną społeczność – tak Polaków, jak i Ukraińców. Głównym celem imprezy jest prezentacja szerokiej publiczności różnorodnych form ukraińskiej twórczości artystycznej. Dzięki temu wiemy, że kultura ukraińska stała się źródłem inspiracji dla wielu twórców, zespołów muzycznych, grup artystycznych. Chodzi nam również o to, aby we właściwy sposób kształtować prawidłowe stosunki polsko-ukraińskie. Dlatego tak często podkreślamy, że wydarzenie to ma charakter wielopokoleniowy, co pozytywnie oddziałuje na integrację mieszkańców, tworzenie nowych przyjaźni oraz nawiązywanie wspólnej więzi, pozwalającej łatwiej zrozumieć się na co dzień.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages