Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Strażackie zmagania z cyklonem "Grzegorz"

2017-10-31 14:46:27 (ost. akt: 2017-10-31 14:51:17)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Od niedzieli, 29 października strażacy z powiatu braniewskiego interweniowali kilkadziesiąt razy usuwając skutki cyklonu "Grzegorz".

Powalone i połamane drzewa oraz konary, zalane gospodarstwa i cofka wód Zalewu Wiślanego to zmagania z którymi walczyli strażacy z powiatu braniewskiego.

Zmienny i silny wiatr, któremu towarzyszyły gwałtowne opady deszczu, gradu to warunki, w których do działań wyjeżdżali strażacy z Państwowej i Wojskowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy-ochotnicy z Płoskini, Plut, Lechowa, Pieniężna, Lechowa, Lelkowa, Lipowiny, Żelaznej Góry, Fromborka, Wielkiego Wierzna i Jędrychowa.

Strażacy pracowali na drogach i torowiskach usuwając drzewa i konary, zabezpieczali uszkodzone znaki drogowe, rusztowania znajdujące się na zewnątrz obiektu mieszkalnego, wypompowywali wodę z posesji i gospodarstw rolnych. Tradycyjnie silny wiatr spowodował zjawisko cofki wód Zalewu Wiślanego do kanału portowego we Fromborku. Od niedzieli strażacy zabezpieczali w godzinach wieczorowo - nocnych workami z piaskiem obiekty i budynki, które narażone były na działanie wezbranej wody. Działania związane z układaniem worków z piaskiem prowadzone były również w poniedziałek na ulicy Rybackiej i Portowej we Fromborku. Worki z piaskiem oraz rękawy przeciwpowodziowe układano w pobliżu obiektów należący do placówki Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce gm. Braniewo. Strażacy wspólnie z funkcjonariuszami SG zabezpieczali teren przed naporem wody. W miejscowości Żelazna Góra gm. Braniewo strażacy-ochotnicy wypompowywali wodę z zalanego przez wody opadowe cmentarza. Niezbędna okazała się pomoc strażaków oraz wykorzystanie ciężkiego sprzętu aby wykonać wykop do którego skierowano napływającą wodę.

O ogromnym szczęściu może mówić kobieta podróżująca autem osobowym na które spadł konar drzewa. Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej w pobliżu
Braniewa. Siła uderzenia była tak duża, że zniszczony został dach pojazdu osobowego. Na szczęście kobieta nie odniosła obrażeń. Strażacy zwracają się z apelem o zachowanie ostrożności podczas jazdy samochodami, parkowaniem pojazdów, zwracaniem uwagi na pozostawione wyposażenie, które może być przemieszczane przez silny wiatr.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek - oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. piszę jak jest #2372875 | 87.205.*.* 12 lis 2017 17:53

  ścibek,ŚCIBEEEK.SŁYSZYSZ??osp braniewo to funkcjonuje czy tylko trzymasz ich żeby wyzdychali??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NIF #2365582 | 77.252.*.* 2 lis 2017 11:19

  Czy cyklon "Grzegorz" wyrwał też lub okaleczył drzewa w parku koło LO przy ulicy Sikorskiego ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zx #2364289 | 37.8.*.* 31 paź 2017 16:28

  Brawo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages