Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Mocna czwórka za „Kopernika”

2017-11-23 09:00:00 (ost. akt: 2017-11-22 13:41:07)

Powiat\\\ Starosta braniewski Leszek Dziąg odebrał z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego statuetkę i jednocześnie podziękowania za sprawnie przeprowadzone ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego „Kopernik 2017”.

Powiat braniewski otrzymał wysoką ocenę – 4,38 (przy najwyższej 5). Oceniający przebieg ćwiczeń brali pod uwagę działania urzędników odpowiedzialnych za obronę cywilną (powiatowych i gminnych), służby mundurowe (strażaków, policjantów, żołnierzy z wojskowej komendy uzupełnień), pracowników szpitala. Oceniono również starostę, jako kierującego obroną cywilną i zarządzeniem kryzysowym w powiecie, gdy skala zdarzenia przekracza możliwości gminy, bądź terytorium gminy.

— Oceniono każdy etap działań — mówi Leszek Dziąg, starosta braniewski. — W tym tych zależnych bezpośrednio od nas, urzędników starostwa. Tak wysoka ocena to zasługa wielu ludzi. Zwłaszcza że scenariusz ćwiczeń był dla nas tajemnicą i o wszystkich założeniach dowiadywaliśmy się na bieżąco w trakcie ćwiczeń.

W kilku przypadkach przećwiczono m.in. wypadek cystern. W Pieniężnie było to zderzenie z autobusem, w Lelkowie wypadkowi uległa cysterna z chlorem.

— Od współdziałających ze sobą służb zależało m.in. podjęcie decyzji o ewakuacji, po wcześniejszym określeniu terenu i zasięgu obszaru skażonego — mówi starosta. — Należy tu podkreślić, że nasze służby od lat ćwiczą taką koordynację i współdziałanie, a duży nacisk został na to położony po pożarze kościoła pw. św. Antoniego w Braniewie. Choć zawsze jest coś do poprawienia.
Zawsze także pozostaje niedosyt i – jak zauważa Leszek Dziąg, starosta braniewski – zakres takich ćwiczeń należałoby rozszerzyć o inne warianty.

Celne oko starosty:
W trakcie podsumowania ćwiczenia odbyły się także zawody strzeleckie. Rywalizowano na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Olsztynie. Zwycięzcą zawodów strzeleckich w kategorii mężczyzn w ramach ćwiczenia wojewódzkiego „Kopernik 2017” został starosta braniewski Leszek Dziąg. Starosta za zdobycie I miejsca otrzymał pamiątkową statuetkę.


O ćwiczeniach:
Ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego odbyły się w Braniewie i powiecie braniewskim w dniach 28-29 września. Ich organizatorem był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W trakcie dwudniowych działań przećwiczono m.in. akcję, w której zakładano podłożenie ładunku wybuchowego na terenie terminalu przeładunku gazu, epizod związany z wyciekiem gazu a następnie pożarem. Ćwiczono także w innych miejscowościach powiatu, a jeden z elementów zakładał promieniowanie radioaktywne, co wymagało utworzenia punktów wydawania tabletek jodowych.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages