Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Nowy most już prawie gotowy. Wkrótce otwarcie

2017-12-11 11:51:00 (ost. akt: 2017-12-11 11:53:25)

Braniewo\\\ Budowa drugiego mostu na rzece Pasłęce przebiega zgodnie z planem. Do wykonania zostało oznakowanie jezdni i dokończenie schodów łączących deptak z ul. PCK. Wykonawca rozpoczął procedury związane z odbiorem technicznym.

— Przy nowym moście w ciągu ulic Przemysłowej i PCK trwają ostatnie prace — mówi Jerzy Butkiewicz, kierownik Wydziału Inwestycji i Promocji Urzędu Miasta w Braniewie. — Położona została wierzchnia warstwa asfaltu na jezdni, zamontowane zostały bariery ochronne. Kilka dni temu zakończono prace przy oświetleniu obiektu, wykonane zostały testy oświetlenia – aktualnie związane z podłączeniem licznika energii elektrycznej. Zakończono prace związane z wykonaniem dróg dojazdowych do mostu i trwa instalacja oznakowania dotycząca organizacji ruchu w obrębie obiektu. Wokół obiektu rozpoczynają się prace porządkowe, ostateczne zabezpieczenie sieci podziemnych, dokończenie schodów skarpowych łączących deptak ul. Nadbrzeżnej z chodnikiem w ul. PCK — dodaje Butkiewicz. — Most pomyślnie przeszedł próby obciążeniowe. Wykonawca rozpoczął procedury związane z odbiorem technicznym obiektu. Jest to ważny sygnał informujący, ze zbliża się termin uruchomienia mostu, idealny prezent na Nowy ROK. Z pewnością poprawi to komunikację i usprawni przejazd przez miasto w godzinach szczytu.

Przypomnijmy. Budowa nowego mostu w Braniewie ruszyła 17 października 2016 roku. W związku z pracami ulica Nadbrzeżna została wyłączona z ruchu. Rozebrano także schody prowadzące z ulicy Nadbrzeżnej na ulicę PCK. 2 marca odbyły się prace związane z nasunięciem konstrukcji mostu. Stalowe przęsło o długości 55 m podtrzymywał ogromny żuraw. Prace trwały ok.12 godzin.
Most jest budowany w oparciu o projekt stworzony w 2013 roku. Będzie miał 55 m długości i ponad 13 szerokości – jezdnia: dwa pasy po 3 m oraz chodnik o szerokości 2,5 m. W dokumentacji projektowej uwzględniono także przebudowę drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy o łukowych dźwigarach stalowych. Jezdnie stanowić będzie żelbetowa płyta pomostowa.

Wykonawcą robót jest firma SKANSKA. Koszt budowy nowego mostu to 5,5 mln. zł. Pomocy finansowej udzielił miastu powiat braniewski. 31 sierpnia 2016 r. starostwo przekazało na ten cel 200 tysięcy złotych, w 2017 roku kolejne 200 tys. zł, a w 2018 przekaże jeszcze 100 tys. zł. Natomiast 800 tysięcy złotych miasto otrzymało w ramach Programu Rozbudowy Dróg Gminnych i Powiatowych Urzędu Wojewódzkiego na rok 2017.

— W przyszłym roku braniewski samorząd będzie jeszcze ubiegał się o kolejne dofinansowanie na wsparcie budowy mostu w ramach rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej — dodaje Trzcińska.
O tym jakie korzyści przyniosą dwie przeprawy przez rzekę, mieszkańcy mogli się przekonać przez kilka dni 2012 roku, kiedy zakończył się remont "betonowego" mostu, a wciąż nie rozebrano tymczasowej przeprawy. Włodarze robili wszystko, aby tymczasowy most pozostał. Jednak w tym czasie rozpoczęła się rozbiórka przeprawy. Bo choć właściciel zgodził się na pozostawienie i wykup mostu przez Braniewo, to firma, która go wynajęła miała wobec niego swoje plany. Po zakończeniu remontu "betonowego" mostu, gdańska firma nie oglądając się na starania władz Braniewa, przystąpiła do demontażu. Pięć lata temu pomysł na pozostawienie tymczasowego mostu na stałe początkowo nie wzbudzał nadmiernego entuzjazmu u mieszkańców. Zanim w ogóle powstał obawiano się, że zablokuje ruch żaglówek do przystani żeglarskiej. Z kolei w kilka godzin po wprowadzeniu objazdu skarżyli się mieszkańcy ul. Przemysłowej. Narzekali na brak barierek i progów zwalniających oraz zbyt szybko jeżdżące samochody. Z czasem jednak mieszkańcy przyzwyczaili się do objazdu i zgodnie przyznawali, że drugi most w Braniewie nie jest już tylko kwestią wygody, ale i konieczności.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. VVVV #2397815 | 77.252.*.* 14 gru 2017 11:30

  Będzie "z pompą" ja za PRL- cała procedura : wielu dygnitarzy z nożyczkami do przecięcia wstęgi, przemówienie i ewentualnie "niedźwiadki"

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wolf #2396786 | 83.20.*.* 13 gru 2017 07:01

  MAM NADZIEJĘ że obejdzie się bez szopki zwanej ,,poświęceniem"

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wkrotce #2396226 | 188.112.*.* 12 gru 2017 10:49

   to znaczy kiedy? za tydzien, miesiac czy pol roku?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Igor #2395955 | 83.6.*.* 11 gru 2017 22:40

   Podobny do byłego mostu Kierbedzia z Warszawy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tuk #2395942 | 83.25.*.* 11 gru 2017 22:18

   SKANSKA czyli kupe roboli firm podwykonawczych za kilka zł na godz.-oczywiscie na czarno

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages