Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Łotewska Polonia dziękuje za paczki z Elbląga i Braniewa

2018-04-09 12:20:42 (ost. akt: 2018-04-09 12:33:15)

Autor zdjęcia: PKW Łotwa i 9BBKPanc.

Dary zebrane w Braniewie, w Elblągu i w Sołectwie Węgielsztyn trafiły tuż przed Wielkanocą do najuboższych Polaków mieszkających na Łotwie. W trakcie akcji charytatywnej „Wielkanoc 2018 - paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zgromadzono prawie trzy tony produktów, które trafiły do najuboższych Polaków w Dyneburgu, Rezekne, Jekabpils i Rydze. Wśród nich był m.in. stuletni kombatant.

Akcję charytatywną pod hasłem „Wielkanoc 2018 – paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zorganizowali wspólnie: Związek Polaków na Łotwie i Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze.

Społeczność polska na Łotwie liczy ponad 40.000 osób. Większość z nich to rdzenna mniejszość narodowa, której początki sięgają pierwszego polskiego osadnictwa w czasach Zygmunta Augusta, czyli XVI wieku. Jak poinformowali nas organizatorzy akcji, zdecydowana większość starszego pokolenia Polaków z obszarów miejskich utrzymuje się ze skromnych rent i zasiłków, a średnie pokolenie Polaków niejednokrotnie dotknięte zostało bezrobociem.
Na apel o pomoc  dla łotewskiej Polonii odpowiedzieli  mieszkańcy Braniewa i Elbląga, w tym 21 szkół i przedszkoli. Bardzo dużo darów zebrano w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu, do której  uczęszczają dzieci żołnierzy będących na misji w Republice Łotewskiej.  W zbiórkę zaangażowali się również: Bank Żywności z Elbląga, Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i  Sołectwo Węgielsztyn, które  prowadziło zbiórkę przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką tej miejscowości i członkami  Ochotniczej Straży Pożarnej. W sumie  zgromadzono  prawie trzy tony prezentów z  żywnością, środkami  higieny osobistej,   z produktami chemii gospodarczej oraz książkami. Paczki, które  zbierano  w punktach uruchomionych w Klubie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej  i w Miejskim Centrum Wolontariatu w Elblągu, na Łotwę dostarczyli czołgiści z Braniewa.

Dary z Polski trafiły do  bazy wojskowej w Adazi, skąd  rozwieziono je potrzebującym 28 i 29 marca. Niektóre z paczek osobiście wręczali: konsul Małgorzata  Hejduk – Gromek i dowódca PKW mjr Leszek Woźny. Delegacja odwiedziła kilka osób wytypowanych przez Ambasadę RP.  Była wśród  nich m.in. wielokrotna mistrzyni Łotwy w tenisie i członkowie Związku Polaków.  Jak relacjonują żołnierze II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie: ppor. Małgorzata Zakrzewska i st.chor. Sebastian Wachek, każde spotkanie było wielkim przeżyciem, ponieważ do obdarowanych przyjechali „Polacy z Polski”.

– Ludzie, których odwiedzaliśmy mimo złej sytuacji materialnej emanują pogodą ducha, pozytywnym nastawieniem do świata oraz wielką gościnnością. Byli wśród nich:  mężczyzna  odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, który przemierzył Polskę  rowerem, stuletni kombatant  i  ponad 80- letnia kobieta , która ze łzami w oczach wspominała Polskę.  Każde spotkanie, każda wysłuchana historia dawała wyobrażenie, jak ci ludzie żyją, co przeżyli, a mimo to wciąż czują się Polakami, choć nie widzieli swojej Ojczyzny od wielu lat.

Dary z Polski trafiły też do instytucji, m.in. do polskiej szkoły w Rezekne, Centrum Polskiego w Jekabpils,  Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Domu Polskiego w Dyneburgu i  Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze.

PKW Łotwa i 9BBKPanc.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kazda Polonia tak chce #2481615 | 84.62.*.* 10 kwi 2018 15:33

  Bialostocka i rzeszowska Polonia tez by chciala zostac opaczkowana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dobre #2480683 | 94.254.*.* 9 kwi 2018 12:58

  Lesiu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages