środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Rocznica powołania do życia Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

2018-05-08 09:43:55 (ost. akt: 2018-05-08 09:51:38)

Inspiracją do utworzenia Międzynarodowego Czerwonego Krzyża stała się bitwa stoczona 24 czerwca 1859 pomiędzy wojskami austriackimi cesarza Franciszka Józefa I, a połączonymi siłami francusko-włoskimi pod dowództwem Napoleona III. Świadkiem tej bitwy był urodzony 8 maja 1828 roku w Genewie Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża.

Dzień Jego urodzin przyjęto za datę powołania do życia Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Podstawową misją Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.

W ramach tej organizacji funkcjonuje Polski Czerwony Krzyż, który swoją działalność zapoczątkował 27 kwietnia 1919r., w rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zalążkiem i bazą powołania PCK były różne organizacje humanitarne, które działały w myśl idei czerwonokrzyskich na terenie zaborów. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi tego zrzeszenia są: koła, kluby, grupy i inne zespoły, w których są zrzeszeni członkowie. Pierwotnie nazwa organizacji brzmiała Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, ale w 1927 roku zmieniono ją na Polski Czerwony Krzyż. Pierwszym Prezesem PCK był Pan Paweł Sapieha.

W okresie międzywojennym działalność PCK była ograniczona do kilku zasadniczych kierunków, a mianowicie skupiała się na pomocy osobom poszkodowanym w wojnie, organizacji zakładów leczniczych, szkoleniu personelu lekarskiego, a także na poszukiwaniu osób zaginionych podczas działań wojennych.

Lata doświadczeń i analiza potrzeb pozwoliły znacznie rozszerzyć zakres świadczonej pomocy dla społeczeństwa, która swoim zakresem obejmuje:
1) nauczanie drużyn sanitarnych
2) organizacja honorowego krwiodawstwa
3) organizacja kursów ratowniczych
4) rozpowszechnianie idei humanitaryzmu 
5) poszukiwanie zaginionych podczas wojny (Biuro Informacji i Poszukiwań)
6) poszukiwanie represjonowanych przez system stalinowski
7) profilaktyka chorób zakaźnych i cywilizacyjnych
8) udział w międzynarodowych akcjach pomocy humanitarnej
9) pomoc uchodźcom z różnych krajów

Polski Czerwony Krzyż nieocenioną rolę odegrał podczas II wojny światowej, poprzez organizację szpitali i opiekę nad rannymi, udział jej przedstawicieli w badaniu zbrodni katyńskiej oraz poszukiwanie zabitych i zaginionych.
Władze PRL pozbawiły PCK autonomii. Począwszy od 1948 PCK był systematycznie pozbawiany przez władze możliwości prowadzenia działalności w zakresie opiekuńczym i leczniczym. Państwo przejęło od PCK majątek stowarzyszenia w postaci m.in. szpitali, prewentoriów, sanatoriów, izb zdrowia, przychodni lekarskich i dentystycznych, stacji opieki nad matką i dzieckiem oraz stacji pogotowia ratunkowego. Tak jak trudne były dzieje Polski w okresie powojennym, tak Polski Czerwony Krzyż ukierunkowywał się na określoną pomoc dla społeczeństwa. Miała on inny charakter w latach 50 – 60-tych, inny w okresie stanu wojennego i transformacji ustroju państwowego, a zupełnie inny w latach 90 –tych. Współcześnie działalność Polskiego Czerwonego Krzyża polega głównie na udziale w akcjach organizowanych przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Z tej okazji wszystkim członkom i wolontariuszom Polskiego Czerwonego Krzyża, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „ KROPELKA” w Braniewie składa najserdeczniejsze życzenia zdrowia,szczęścia oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Dziękujemy za to co robicie i nie przestawajcie w swoim dziele.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages