Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Ja, żołnierz, przysięgam...

2018-06-06 13:00:00 (ost. akt: 2018-06-06 13:38:32)

Braniewo\\\ Dziewięćdziesięcioro żołnierzy - ochotników złożyło 1 czerwca przysięgę wojskową na sztandar 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość odbyła się w centrum miasta, na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie.

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic...takie słowa wypowiedzieli żołnierze służby przygotowawczej, którzy szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej od 07 maja br. Za nimi pierwszy miesiąc szkolenia podstawowego. Ich szkolenie w ramach II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych potrwa prawie cztery miesiące, do 31 sierpnia br. W grupie 90-ciorga ochotników jest 37 pań.
— Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu — mówił do elewów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9 brygady, który podkreślał w swoim wystąpieniu, że uroczystość złożenia przysięgi odbywa się w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. — To niezwykle istotne i ważne w historii Polski wydarzenie, łączy z dzisiejszą uroczystością piękny i ważny symbol, jakim jest dla żołnierza ślubowanie na wierność Ojczyźnie — mówił dowódca.
Złożeniem przysięgi na sztandar 9 brygady wyróżnieni zostali: szer. elew Kamil Gawryś, szer. elew Michał Horbik, szer. elew Aleksander Czerkowski i szer. elew Karol Najda.
Życzenia żołnierzom służby przygotowawczej składali również przedstawiciele: marszałka Warmii i Mazur, wojewody warmińsko–mazurskiego oraz samorządowcy z Braniewa.
Żołnierzom służby przygotowawczej, w przysiędze wojskowej towarzyszyli przedstawiciele ich rodzin, znajomi, przyjaciele. W trakcie uroczystości dowódca 9BBKPanc. płk Dariusz Kosowski wręczył wyróżniającym się w służbie elewom listy gratulacyjne, składając ich rodzinom specjalne podziękowania za trud i wychowanie córek oraz synów.
Listem Gratulacyjnym za szczególne osiągnięcia w dotychczasowej służbie i szkoleniu zostali wyróżnieni: szer. elew Agnieszka Burnicka, szer. elew Iwona Kitler, szer. elew Tomasz Konera, szer. elew Jan Krupczak, szer. elew Mateusz Mira, szer. elew Karolina Rutkowska, szer. elew Małgorzata Stolarska, szer. elew Paweł Wielgat.
Uroczystości na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie zakończyły się defiladą pododdziałów 9BBKPanc. z udziałem orkiestry wojskowej z Elbląga. Żołnierze pomaszerowali ulicami Braniewa do jednostki przy ul. Sikorskiego, gdzie odbywał się Dzień Otwartych Koszar.
Na mieszkańców Braniewa i gości, którzy przybyli na przysięgę, w jednostce czekały kolejne atrakcje: grochówka wojskowa i pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu brygady. Bliscy mogli też zabrać żołnierzy służby przygotowawczej na pierwsze po miesięcznym szkoleniu przepustki.

Marta Hajkowicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna volkswagena
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xyz #2514399 | 6 cze 2018 14:43

    Moim skromnym zdaniem przysięgę WOJSKOWĄ powinno się składać na terenie Jednostki Wojskowej a nie poza. Co się dzieje z tą 9bkpanc że już na terenie jednostki nie organizują tak pięknego przedsiewziecia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages