Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Komunikacja to jeden z naszych priorytetów

2018-07-29 11:40:00 (ost. akt: 2018-07-29 11:45:55)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Powiat\\\ Na jakim etapie jest remont dróg wojewódzkich z Pogrodzia do Pieniężna, co dalej z modernizacją torów? Na te pytania odpowiada wicemarszałek Miron Sycz.

— Mieszkańcy czekają na remonty dróg wojewódzkich: z Braniewa do Pieniężna, z Braniewa do Pogrodzia oraz z Górowa Iławeckiego do Pieniężna. Przebudowa miała zacząć się w maju, a docelowo – wszystkie remonty – mają być zakończone w roku 2020. Na jakim etapie jest realizacja tej inwestycji?

— Głównym celem w przypadku dróg wojewódzkich jest wyremontowanie północnej części województwa, tak, by połączyć wschodnią i zachodnią część, ciągnącą się od Bartoszyc, przez Górowo, Pieniężno, Braniewo, Frombork, aż do Pogrodzia. Prace zaczynamy od drogi 504 w okolicy Fromborka, a następnie 507 w kierunku Pieniężna. Zostaną one przeprowadzone w dwóch etapach. Spowodowane to jest bardzo poważnymi wzrostami cen, co zmusiło nas do podniesienia stawek. Wnioski zostaną ocenione w sierpniu. Jesienią powinny zostać rozstrzygnięte przetargi na wykonawców. Cały szlak połączy wschód i zachód północnej części województwa.

— Modernizacja torów z Braniewa do Gutkowa, która ma skrócić czas podróży aż o 25 minut, jest zagrożona. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unieważniły przetarg na rewitalizację linii. Oferty przewyższyły zaplanowany budżet.

— Ceny w całej Polsce wzrosły nawet o ponad 100 procent. Drogi wojewódzkie należą do naszych kompetencji, więc musieliśmy sami znaleźć pieniądze i do nich dołożyć. Priorytetowo chcieliśmy też połączyć szlak kolejowy Olsztyn-Kaliningrad. Jednak projekt kolei, który miał skrócić czas podróży z Braniewa do Olsztyna, wzrósł z 230 do 300 mln zł. Kolej nie bardzo się kwapi, by to zrealizować. Dlatego negocjujemy z kolejarzami, by znaleźli brakujące środki. Trwają rozmowy, by zmodernizować chociaż część tego odcinka np. do Ornety lub Pieniężna. Jeśli przynajmniej fragment tej trasy zostanie zrobiony, to będzie to dla nas argument, by dalej się starać o dokończenie inwestycji.

— Jedynym do tej pory uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach jest Gołdap. Jednak status uzdrowiska posiada więcej miejsc. Na jaką pomoc mogą liczyć te tereny?

— Aby gminy przystąpiły do konkursów muszą mieć status uzdrowiska. W naszym województwie posiadają go: Gołdap, Lidzbark Warmiński, Górowo Iławeckie, Frombork i Miłomłyn. Nam zależy, aby utworzyć całą sieć uzdrowiskową, a nie poszczególne jednostki. W przypadku Fromborka głównym celem jest renowacja odwiertu. Jednak tego projekty unijne nie finansują. Być może środki na tę inwestycję znajdą się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tej chwili gminy mogą korzystać ze środków na mniejsze inwestycje w tym zakresie.

— Czy samorządowcy korzystają z możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych?
— Zarówno władze powiatu braniewskiego, jak i miasta i gminy Braniewo bardzo aktywnie uczestniczą w składaniu wniosków. Ich aktywność jest imponująca, a składane przez nich projekty są świetnie przygotowane. W ostatnim czasie pozytywnie rozpatrzono projekty remontu wieży bramnej i parku Miejskiego Ośrodka Sportu. Dodatkowo wiele instytucji pozarządowych z tego terenu uczestniczy w programach miękkich i ich wnioski są bardzo dobre. Mieszkam na tym terenie i tym bardziej przyglądam się naszym samorządom i je wspieram. Warto podkreślić, że bogatsze miasta mają łatwiej, ponieważ mają większy budżet, zatem łatwiej im przystąpić do dużych projektów. Małe miasteczka mają większy problem z wkładem własnym, jednak mimo to, aktywność  samorządowców z powiatu braniewskiego w tej kadencji robi ogromne wrażenie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages