Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Strażacy apelują o bezpieczeństwo w trakcie żniw

2018-07-27 10:19:33 (ost. akt: 2018-07-27 10:21:45)

Lipiec i sierpień to czas, w którym wzrasta ryzyko zagrożeń pożarowych w związku z wykonywanymi pracami w okresie żniw i omłotów. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności w zakresie bezpieczeństwa ppoż. w czasie wytężonych prac polowych.

Intensywne prace polowe wynikające z rozpoczęcia żniw i omłotów bardzo często stanowią poważne zagrożenie pożarowe. Warto podkreślić, że utrzymuje się tendencja wzrostu liczby pożarów w gospodarce rolnej szczególnie na obszarach upraw rolnych w tym: zboża na pniu, płodów w czasie ich zbiorów oraz stogowania. Często intensywne prace polowe, maksymalizacja wzrostu wydajności oraz często zapominanie o należytym stopniu ochrony przeciwpożarowej w połączeniu z brakiem wyobrażenia i ludzka bezmyślność sprawiają, że systematycznie dochodzi do pożarów i zagrożeń właśnie podczas intensywnej pracy polowej.

Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

1.       stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;

2.       stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;

3.       ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;

4.       zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;

5.       zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;

6.       przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;

7.       wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru ( np. pługi, brony), większe areały zbóż podzielić na sektory poprzez wykoszenie i  zebranie słomy oraz przeoranie w tym od dróg,

8.       miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, powinno być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych przy użyciu wiadra lub w inny równorzędny sposób.

9.       Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne.

10.    Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.

 Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości - od budynków wykonanych z materiałów:
a)            palnych - 30 m,

b)            niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,

c)            od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,

d)            od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia
- 30 m,

e)            od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,

f)             między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe
- 30 m,

Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest - ZABRONIONE.

Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest - ZABRONIONE.

Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest - ZABRONIONE.

KP PSP w Braniewie

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages