środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

I. Braniewska Jesień Organowa. Tański i Wawrzyniak w bazylice

2018-09-06 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-07 10:20:42)

Braniewo\\\ Trwa I. Braniewska Jesień Organowa, nad którą patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. W najbliższą sobotę w braniewskiej bazylice wystąpią: Adam Tański i Przemysław Wawrzyniak.

Tydzień po zainaugurowaniu festiwalu, w kolejną sobotę, tj. 08.09.2018 o godzinie 19:00 odbędzie się drugi koncert. Będzie on wyjątkowy ze względu na niecodzienne połączenie instrumentów jakimi są oczywiście organy, oraz kojarzone z muzyką celtycką: dudy szkockie, flety irlandzkie oraz bodhran. W trakcie koncertu artysta na nich grający opowie o zasadzie działania i grania na tych instrumentach. Tego dnia w braniewskiej bazylice wystąpią: Adam Tański i Przemysław Wawrzyniak.

Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i dra hab. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. Od 2015 roku Adam Tański prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży. Został laureatem: nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014). Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009). Był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007). Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina. Prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech – m.in.:

Przemysław Wawrzyniak - jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich - flażoletach, instrumentach perkusyjnych – bodhran, cajon. Od wielu lat zafascynowany w szczególności muzyką celtycką ze ̨Szkocji i Irlandii, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Wysteępuje w tradycyjnym szkockim stroju - kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi bogate instrumentarium: skrzypce, akordeon, instrumenty perkusyjne, klawiszowe, harfa celtycka, gitara, z towarzyszeniem orkiestr, chórów, organów piszczałkowych. Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił piękno kultury celtyckiej. Tą pasją dzieli się podczas swych autorskich wieczorów szkockich oraz koncertów edukacyjnych, które prowadzi przy akompaniamencie szkockich dud i fletów irlandzkich - muzyki celtyckiej. Obecnie współpracuje z Lindsayem Davidsonem - szkockim dudziarzem i kompozytorem oraz Diarmuidem Johnsonem - irlandzkim flecistą i poetą. Od 2016 działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania – E.M.U., którego celem jest między innymi - popularyzowanie gry na flażolecie oraz wybranych instrumentach muzyki tradycyjnej w oparciu o zapis nutowo-tabulaturowy, jako sprawdzony i efektywny sposób umuzykalniania. Formami popularyzacji są: akcje informacyjne, warsztaty - również z udziałem uznanych muzyków z krajów kultury celtyckiej, kursy adresowane do nauczycieli, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego oraz uczniów i indywidualnych miłośników gry, a także koncerty, spotkania i wszelkie działania kreujące postawy muzycznej aktywności z zastosowaniem flażoletu.

Program koncertu będzie interesujący, ponieważ będzie składał się z trzech tematycznych części, które będą się wzajemnie przeplatały. Pierwszą z nich będą utwory na organy solo, gdzie zabrzmi muzyka Bacha, Alaina i Widora. W drugiej części dudy szkockie, flety irlandzkie oraz bodhran również zabrzmią solowo - to też okazja do omówienia zasady ich działania i gry, oraz trzecia - gdzie organy i instrumenty związane z muzyką celtycką zabrzmią razem.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages