Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Braniewo na taśmach filmowych

2018-10-11 09:00:00 (ost. akt: 2018-10-10 13:10:48)

Braniewo\\\ 28 września 2018 r. w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Czwartkowych Spotkań z Historią. Spotkania organizowane są już od pięciu lat przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.

Na wstępie prezes TMB Zbigniew Kędziora poinformował zebranych o wydarzeniu, którym było polsko-rosyjskie seminarium „Prusy Wschodnie – dziedzictwo bez granic”. Seminarium odbyło się 21 września br. w Spichlerzu Mariackim i cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Braniewa i przyjezdnych gości z Rosji.
Następnie oddał głos Arturowi Mieczańcowi, który przygotował prezentację. Tym razem wieczór poświęcony został przedstawieniu fragmentów filmów tzw. taśm celuloidowych „ósemek” oraz części z taśm VHS z lat 70-90 u biegłego stulecia. Filmy udostępnione zostały przez Rodziny Żaków i Gronczewskich z Braniewa i przedstawiały fragmenty codziennego życia mieszkańców Braniewa oraz Fromborka, a w tym: rodzinnych spacerów, wydarzeń okazjonalnych, pochodów, uroczystości harcerskich itp.
Spotkanie było okazją do wspomnień i tzw. wycieczką sentymentalną dla wielu uczestników spotkania do lat młodości. Materiał był elementem historii miasta i fragmentem historii życia codziennego lokalnej społeczności. Na półtoragodzinne spotkanie zjawiła się duża grupa (ok. 70 osobowa) mieszkańców Braniewa ale w tym także mieszkańców pobliskiego Fromborka oraz Elbląga.
Na zakończenie Prezes TMB podziękował wszystkim zebranym za przybycie oraz prowadzącemu prezentację Arturowi Mieczańcowi i zaprosił go na kolejny wykład w roku 2019 dotyczący życia mieszkańców Braniewa w powojennym Braniewie. Po czym zaprosił wszystkich zebranych na kolejne seminarium przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, które odbędzie się w Braniewskim Centrum Kultury w dniu 18 października br. pt. „Warmińskie drogi do niepodległości. Przedstawił też trzy pozostałe wykłady, które TMB przygotowało jeszcze w roku bieżącym, a będą to:
październik – prof. dr. hab. Stanisław Achremczyk – wykład pt. „ Warmińskie drogi do niepodległości”,
listopad – Zbigniew Kędziora – wykład pt. „ 40 lecie Towarzystwa Miłośników Braniewa”,
grudzień – Jan Brzozecki – wykład pt. „Braniewscy Franciszkanie”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages