środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej wzmocniona

2018-10-26 16:09:10 (ost. akt: 2018-10-26 16:15:07)

W niedzielę, 28 października 2018 r. słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na placu przed bazyliką pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godz. 14.00.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc trzystu żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.
Po niedzielnym zaprzysiężeniu zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach.
Ponad 14% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy Elbląga, a 5% ochotników pochodzi z powiatu elbląskiego. Ponad 7% żołnierzy to mieszkańcy z Braniewa, 3% z powiatu braniewskiego, a ponad 2% pochodzi z Bartoszyc. Tym samym batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony o ponad 30 osób.
Ponad 7 % żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu ełckiego, a prawie 5% to mieszkańcy powiatu oleckiego i piskiego. Przysięgający z tych powiatów będą realizowali proces 3 letniego szkolenia w batalionie lekkiej piechoty w Ełku.
Po złożeniu przysięgi ochotnicy wzmocnią również batalion lekkiej piechoty w Giżycku. Ponad 4 % ochotników pochodzi z Kętrzyna, 3 % to osoby z powiatu kętrzyńskiego, a ponad 1 % to mieszkańcy z Gołdapi.
Batalion lekkiej piechoty w Olsztynie zostanie wzmocniony przez ponad 30 Terytorialsów. Ponad 15% ochotników to mieszkańcy z Olsztyna, 7% mieszka w powiecie olsztyńskim, 1% w Nidzicy, 3% pochodzi ze Szczytna i 4% z powiatu szczycieńskiego.
Pozostali przysięgający to ochotnicy, którzy będą kontynuowali szkolenie w batalionie lekkiej piechoty w Morągu. Ponad 4% z nich pochodzi z Iławy, a 3% z powiatu iławskiego. 2% ochotników mieszka w Ostródzie, 3% w powiecie ostródzkim, a ponad 1% pochodzi z Działdowa.
Blisko 100 inspirujących, pełnych pasji ludzi: nauczycieli, uczniów, przedsiębiorców, ślusarzy, lakierników, technologów, żeglarzy, informatyków, fotografów dołączyło 13 października br. do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „W naszych szeregach mamy także ratowników medycznych, ratowników wodnych, operatora koparki, pielęgniarkę, księgową” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.
„Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba” – dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie
Przez złożenie przysięgi wojskowej blisko 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego.
W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w bazylice pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godzinie 12.15.
Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 28 października br. są ludźmi młodymi, 65 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 21 lat.
Prawie 30% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a ponad 5% wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 40% Terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Ponad połowa żołnierzy przysięgających w niedzielę to uczniowie.

Monika Jabłońska-Buder
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nn #2611387 | 185.138.*.* 27 paź 2018 17:56

  Mięso armatnie po weekendowym szkoleniu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wolf #2611102 | 83.23.*.* 27 paź 2018 10:07

   W USA TEŻ JEST OBRONA TERYTORIALNA, nazywa się Gwardia Narodowa. Ale oni maja wszystko, czołgi, transportery, smigłowce i artylerię. Ci nasi mają tylko karabinki, nawet granatników przeciwpancernych im nie dali. Jeden czołg jest w stanie rozpędzić taki batalion na cztery wiatry. Szkoda, bo pomysł dobry tylko realizacja jak zwykle...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. t #2610683 | 93.105.*.* 26 paź 2018 19:47

    Trwa wojna na Ukrainie Pogonic amerzkanow z Polski .Popierac pokoj na wsyzstkie sposobz a nie jatrzyg.......

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. tyk #2610649 | 93.105.*.* 26 paź 2018 19:08

     A co z biegiem wilczym śladem ? obecność rozumiem na mszy terytorialsów obowiązkowa Kapłan pobłogosławi żeby zabijanie było odpuszczone................

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages