Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Jakie działania zostaną podjęte na rzecz seniorów i najmłodszych? Sprawdź co odpowiadają kandydaci na burmistrza i wójta

2018-10-31 08:34:28 (ost. akt: 2018-10-31 09:06:47)

Mieszkańcy Braniewa, Fromborka i gminy Braniewo znów pójdą do wyborczych urn. Druga tura wyborów odbędzie się w 4 listopada. Pytamy kandydatów na burmistrza i wójta o działania na rzecz seniorów i najmłodszych mieszkańców.

Jeśli zostanie Pan/Pani burmistrzem/wójtem, jakie działania zostaną podjęte na rzecz seniorów oraz na rzecz najmłodszych mieszkańców?

BRANIEWO

Monika Trzcińska
Wiele działań już podjęłam i zamierzam je kontynuować. Utworzyliśmy pierwszy miejski żłobek i chcemy sukcesywnie zwiększać ilość miejsc, bo wiem, że ich jest wciąż za mało. Są na to środki z programu Maluch+, z których już pozyskaliśmy prawie pół miliona i planujemy to kontynuować.
To, co w większości osób interesuje to place zabaw, których zaprojektowaliśmy kilka i po kolei budujemy. Plac przy żłobku powstał w 2017 roku (z dofinansowaniem ponad 100 tys.zł), w 2018 powstał skatepark (z dofinansowaniem 185 tys. zł). W 2019 roku zostanie rozbudowany plac przy przedszkolu na Różanej (dzięki unijnemu dofinansowaniu 100 tys.) a zaraz po nim podwójny plac dla starszych i młodszych dzieci na terenie boiska przy Armii Krajowej, gdzie dla dzieci będą również inne atrakcje jak choćby trasa rolkowa i boiska wielofunkcyjne a dla seniorów – kolejna siłownia zewnętrzna. Teren zoo jest w całości zaprojektowany pod atrakcje dla dzieci i rodzinne spędzanie czasu, razem z seniorami. Będą tam zarówno strefy wyciszenia jak i place zabaw, place do gier, ścieżki dydaktyczne itp. jak również miejsce spotkań w zaprojektowanym budynku dla organizacji pozarządowych. To nie jest obietnica –realizacja w 2020-21 r. Następnie zostanie zmodernizowany stadion, a wokół skateparku projektowane jest lodowisko, ścianka wspinaczkowa i ogromny plac zabaw. Park przy stadninie będzie bardziej ukierunkowany na seniorów. Na jego ternie projektowany jest dom dziennego pobytu a obok niego zaplanowane urządzenia siłowni zewnętrznej. Cały teren parku będzie bezpiecznym miejscem odpoczynku. To także fakt, nie obietnica — zdobyliśmy na to ponad 2,7 mln zł unijnego dofinansowania a realizacja już w przyszłym roku. Nigdy nie było tyle zrobione, co w ciągu ostatnich 4 lat i to jeszcze nie koniec. Chcę również, co roku modernizować istniejący plac przy rondzie. Urządzenia już się zużywają i stopniowo będziemy je wymieniać. Nasze szkoły i przedszkola zdobywają unijne pieniądze na dodatkowe, atrakcyjne zajęcia edukacyjne, żeby jak najlepiej kształcić nasze dzieci. Wprowadziliśmy kartę weterana i nadal chcę kontynuować tę drogę wprowadzając kolejne ulgi i udogodnienia dla seniorów. W trakcie organizacji jest również Rada Seniorów, która będzie wspomagać działania na rzecz osób starszych.

Tomasz Sielicki
W swoim programie zawarłem szereg propozycji skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego miasta, jak też do seniorów. Dotyczą one m.in. infrastruktury, w tym renowacji istniejących obiektów rekreacyjnych i placów zabaw, a także budowy kolejnych. Moim celem jest stworzenie w Braniewie miejsca, jakiego w ostatnim czasie doczekali się mieszkańcy Kętrzyna. W jego ramach występuje m.in. obszerny plan zabaw, skatepark, boisko do siatkówki, miejsca do wypoczynku, grill, piłkarzy ki, stoły do gry w szachy, a całość okala ścieżka do spacerowania oraz ścieżka dla osób poruszających się na rowerach i rolkach. Taki park rekreacyjno-sportowy skierowany byłby więc do wszystkich grup wiekowych. Zaproponowałem także budowę nowoczesnego obiektu żłobkowo-przedszkolnego. Nie muszę chyba przekonywać, jaką wygodą dla rodziców kilkorga dzieci byłaby możliwość zostawienia ich pod opieką w jednym i tym samym obiekcie. Można byłoby przyjąć znacznie większą liczbę dzieci, powstałyby też nowe miejsca pracy. Na realizację tego zadania pozyskałbym środki zewnętrzne i sądzę, że braniewianie byliby zadowoleni z jego powstania w naszym mieście.
Jeśli chodzi o seniorów to pisząc swój program pamiętałem także o nich. Jednym z dowodów na to jest „Przycisk życia”, czyli pilotażowy program całodobowej opieki nad osobami starszymi i obłożnie chorymi. Zamierzam także wprowadzi
w Braniewie Kartę Seniora, która gwarantowałaby osobom starszym ulgi i zniżki przy zakupie produktów oraz usług świadczonych na terenie miasta. W dalszym ciągu zamierzam także wspierać wszelkie przejawy aktywności naszych seniorów, zapewnić stałą lokalizację Uniwersytetowi Trzeciego Wieku i zespołom ludowym, pomóc w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z instytucjami zewnętrznymi, w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na bieżącą działalność, aktywnie korzystać z rządowych programów wsparcia, a także rozwijać miejski system usług społecznych, np. poprzez tworzenie lokalnych form samopomocy.


GMINA BRANIEWO
Ewa Kazimierczuk

Polityka senioralna w Gminie Braniewo:
1. Usługi opiekuńcze dla seniorów świadczone na najwyższym poziomie
2. Utrzymanie i rozwój Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze
3. Pomoc, gdy zagrożone jest życie (bezpłatna teleopieka – przycisk życia)
4. Wprowadzenie Gminnej Karty Seniora
5. Powołanie Gminnej Rady Seniorów – społecznego organu doradczego w celu większego udziału seniorów we współrządzeniu gminą
6. Samorząd gminny przyjazny aktywnym seniorom – współpraca z organizacjami zrzeszającymi seniorów oparta na bazie programu współpracy i realizacji zadań publicznych ze wsparciem środków budżetowych gminy
Działania dla najmłodszych
1. Utworzenie żłobka i przedszkola jako odrębnych gminnych jednostek organizacyjnych.
2. Place zabaw i rekreacji w każdym sołectwie.
3. Wprowadzenie programu bezpłatnych śniadań dla uczniów klas 1-3.
4. Wprowadzenie programu darmowych korepetycji i zajęć z edukacji obywatelskiej od najmłodszych lat w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa.
5. Placówki oświatowe wolne od polityki, zajmujące się edukacją i wychowaniem przyszłych pokoleń.

Jakub Bornus

Aby wspierać seniorów i osoby potrzebujące z terenu naszej gminy, uruchomiliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze. Obecnie ośrodek ma pod opieką 30 pensjonariuszy. W nadchodzącej kadencji chciałbym zwiększyć liczbę miejsc w ŚDS, aby jak najwięcej osób potrzebujących mogło korzystać z oferowanych usług. Planuję przekształcić działalność ośrodka na system całodobowy poprzez adaptację pomieszczeń strychu na dodatkowe pokoje. Moim kolejnym pomysłem jest powołanie Gminnego Centrum Wolontariatu. Zależy mi, aby angażować dzieci i młodzież do akcji kulturalnych i charytatywnych, ukierunkowanych szczególnie na pomoc osobom starszym i samotnym. Chciałbym zainicjować również utworzenie Kół Gospodyń Wiejskich. Jeżeli chodzi o zadania z zakresu wspierania dzieci i młodzieży to moim priorytetem jest utrzymanie stypendiów dla uzdolnionych uczniów. Kluczowym zadaniem jest również poprawa estetyki wnętrz placówek oświatowych. W szkołach planujemy realizację projektu Oddziały Przedszkolne (3-4 latki) w Lipowinie. Będziemy systematycznie dbali o doposażenie klasopracowni oraz organizację warsztatów praktycznych dla uczniów naszych szkół. W ramach zajęć wychowania fizycznego organizowane będą wyjazdy na basen. Moim celem jest także nawiązanie współpracy z partnerskimi miastami w celu realizacji zadań kulturalno–oświatowych. Z całą pewnością będę wspierał programy profilaktyczne, które przez wiele lat sprawdzały się w formie teatrzyków, lekcji muzealnych oraz teatralnych organizowanych na terenie szkół gminnych. Jednym z zakładanych priorytetów jest także modernizacja boiska szkolnego w Lipowinie m.in. poprzez budowę skoczni w dal oraz bieżni. Ważnym elementem moich działań na rzecz najmłodszych jest również utworzenie MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO dla uczniów naszych szkół. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystając z obiektów położonych na terenie miasta. Chciałbym także zapoczątkować rekrutację najmłodszych mieszkańców naszej gminy do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages