Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Co będzie priorytetem w zbliżającej się kadencji? Sprawdź co odpowiadają kandydaci

2018-11-02 10:42:12 (ost. akt: 2018-11-02 10:52:32)

Mieszkańcy Braniewa, Fromborka i gminy Braniewo znów pójdą do wyborczych urn. Druga tura wyborów odbędzie się w 4 listopada. Pytamy kandydatów na burmistrza i wójta o to co będzie ich zdaniem priorytetem w zbliżającej się kadencji.

Co będzie priorytetem w zbliżającej się kadencji jeśli zostanie
Pan/Pani burmistrzem/wójtem?

BRANIEWO
Monika Trzcińska

Priorytetem będzie zrealizowanie wszystkich zaplanowanych projektów, na które wykonano dokumentację techniczna a na cześć uzyskaliśmy już dofinansowanie. Jest tego bardzo dużo i realne do zrealizowania w ciągu najbliższych 5 lat– wieża, mury, zoo, park przy stadninie, modernizacja stadionu i terenów wokół niego, boisko przy Armii Krajowej, dom dziennego pobytu dla seniorów, place zabaw. Oprócz tego zależy mi na rozwiązaniu dwóch bolączek miasta, czyli zagospodarowania działki przy Placu Strażackim oraz obiektów stadniny. Działka na Pl. Strażackim jest w ostatniej fazie dokonywania podziałów na mniejsze i w najbliższym czasie zostanie wystawiona na sprzedaż pod zabudowę kamienic. Tereny pod kamienice zaplanowane są również przy amfiteatrze- po historycznej linii zabudowy. Następnym krokiem będzie rozważenie możliwości odbudowy ratusza albo zagospodarowanie tego terenu w inny sposób. To będzie zależało od decyzji i konsultacji z mieszkańcami. Obiekty po stadninie chcemy przeznaczyć pod inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Od jakiegoś czasu przygotowujemy się i bierzemy udział w spotkaniach organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju, które zachęca do tej formy realizacji projektów. W najbliższych latach, gdy fundusze unijne zostaną ograniczone ta forma będzie alternatywą. Podmiot prywatny będzie mógł prowadzić tam działalność, ale majątek nigdy nie będzie jego własnością. Sama sprzedaż byłaby ryzykiem, że miasto nie miałoby wpływu na jego ostateczne zagospodarowanie. Chcę, żeby nadal była to działalność związana z jeździectwem, rekreacją, sportem. Do tej pory, przez zapisy w miejscowym planie zagospodarowania, nie można było tego zrobić. Dlatego już 2016 roku rozpoczęliśmy procedury, z unijnym dofinansowaniem przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, niebawem plan zostanie zmieniony i możemy poszukiwać inwestorów. Chcę również kompleksowo zadbać o ulice i chodniki. W większości nie należą one do miasta, więc mogę tylko interweniować u zarządców. Już rozpoczynają się przebudowy dróg wojewódzkich- ul. Kościuszki, Olsztyńskiej a potem ul Elbląskiej, udało się tam zaprojektować w większości ścieżki rowerowe. Most wybudowałam, teraz kolej na inwestycje na drodze krajowej, czyli Gdańskiej, Sikorskiego, Królewieckiej, żeby odciążyć ruch poprzez remonty i obwodnicę - będę o to walczyć.

GMINA BRANIEWO
Ewa Kazimierczuk

W nadchodzącej kadencji oprócz rozbudowy gminnej infrastruktury, która jest ważna, moim priorytetem będzie
człowiek. Rozwój kapitału ludzkiego jest dla mnie szczególnie ważny. Najważniejszy punkt programu prezentowany mieszkańcom gminy Braniewo to: PRZEDE WSZYSTKIM CZŁOWIEK
- NOWE MIEJSCA PRACY (w tym również prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne)
- PROGRAM RESTRUKTURYZACJI ZADŁUŻENIA NAJEMCÓW MIESZKAŃ GMINNYCH (umożliwienie spłaty zadłużenia poprzez wykonywanie prac na rzecz gminy)
- OPIEKA DLA NAJMŁODSZYCH (utworzenie żłobka i przedszkola jako jednostek gminnych – pomoc dla rodziców)
- EDUKACJA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE (wprowadzenie nieodpłatnych zajęć dodatkowych dla grupy uczniów ze słabszymi wynikami oraz edukacja obywatelska w celu podniesienia świadomości dotyczących praw i obowiązków społeczeństwa)
- POMOC DLA SENIORÓW (bezpłatna teleopieka – przycisk życia, utrzymanie i rozwój Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze, usługi opiekuńcze)
- BEZPIECZEŃSTWO (we wszystkich jego aspektach poprzez komunikację, opiekę socjalną, jak i bezpieczeństwo publiczne)

Jakub Bornus

Za priorytet postawiłem sobie dalszą modernizację infrastruktury drogowej oraz uruchomienie programu odbudowy melioracji gruntów i odwodnienia dróg. Jest wiele kluczowych problemów, które jak najszybciej trzeba rozwiązać, ale największą bolączką mieszkańców są właśnie drogi. Gmina Braniewo jest bardzo rozległa obszarowo, w związku z czym potrzeba dużo czasu i nakładów finansowych, aby zmodernizować najważniejsze dla mieszkańców odcinki. Tylko systematyczne działania pozwolą zrealizować założony cel. Chcę, aby wszyscy mogli swobodnie dojechać do swoich domów, zwłaszcza mieszkańcy z odległych zakątków gminy. W wielu miejscowościach brak jest chodników oraz infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo poruszania się pieszych, szczególnie dzieci. Z pewnością zadbam o budowę nowych chodników oraz odpowiednie oznakowanie dróg. W tej kwestii chciałbym utrzymać współpracę z powiatem braniewskim, gdyż ostatnie lata pokazały, że wspólnie można więcej zrealizować. Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców planuję również montaż dodatkowych lamp oświetleniowych, szczególnie w miejscach, gdzie jeszcze ich nie ma. W związku z tym, że potrzeb jest wiele, a budżet ograniczony z całą pewnością dołożę wszelkich starań, aby pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych na realizację priorytetowych inwestycji. Oczywiście nie zapomnę o inwestycjach skierowanych wprost do mieszkańców. To mieszkańcy są fundamentem gminy i gwarancją jej rozwoju. Dlatego mam na uwadze także realizację projektów społecznych, skoncentrowanych na aktywizacji mieszkańców oraz budowę kolejnych placów rekreacyjnych oraz plaży, gdzie mieszkańcy będą mogli spotkać się, odpocząć i zintegrować.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages