Wtorek, 27 października 2020. Imieniny Iwony, Noemi, Szymona

OJCZYZNA TO JEST DOBRO WSPÓLNE

2018-11-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-14 12:10:42)

POWIAT BRANIEWSKI \\\ Tradycyjnie i jak zawsze: uroczyście i podniośle – tak przebiegły braniewskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Świętowanie rozpoczęło się mszą św., odprawioną w braniewskiej bazylice. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli na Rondo gen. Andersa i Skwer Sybiraków, gdzie złożono kwiaty. Tutaj także uroczyście złożono urnę z Ziemią Kuropacką, która została przywieziona spod Mińska we wrześniu 2018 r. przez członków Towarzystwa Miłośników Braniewa. Ziemię kuropacką umieszczono obok Ziemi Katyńskiej, przywiezionej również przez członków TMB.
Kolejnym punktem była akademia w Braniewskim Centrum Kultury, podczas której głos zabrali starosta braniewski Leszek Dziąg, burmistrz Braniewa Monika Trzcińska i zaproszeni goście.
— Ojczyzna to jest dobro wspólne – i dobro osobiste każdego z nas, i dobro całego społeczeństwa — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — To nie jest tylko miejsce na ziemi, to jest także poczucie przynależności kulturowej, poczucie dbałości o tradycje, symbole narodowe, to także pamięć o chwalebnych i mniej chwalebnych wydarzeniach i dokonaniach przodków.
Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska podziękowała mieszkańcom za mijającą kadencję. Pogratulowała także nowemu burmistrzowi Tomaszowi Sielickiemu.
— 11 listopada to święto, z którego powinniśmy się cieszyć, które powinno dawać nam satysfakcję i oczywiście od czasu do czasu chwilę przemyślenia — mówi burmistrz Trzcińska. — Bo to, co mamy, nie jest nam dane raz na zawsze, ale powinniśmy o to codziennie się troszczyć. Dbajmy o naszą Polskę. Zaczynając od swojego małego miasta, zaczynając od naszego Braniewa.
W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia, wyróżnienia i podziękowania mieszkańcom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w rozwój powiatu braniewskiego. Przyznano także stypendia Starosty Braniewskiego i nagrody uczniom, którzy uczestniczyli w grze miejskiej „Młodzi braniewianie na 100-lecie Niepodległej”.
O godz. 12:00 zaśpiewano hymn państwowy, a na zakończenie młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie, pod kierunkiem Katarzyny Maciejewskiej i Aleksandry Miszty przedstawiła krótki program artystyczny.

Nagrodzeni i wyróżnieni

Na wniosek Starosty Braniewskiego Minister Sportu i Turystyki przyznał odznakę honorową „Za zasługi dla Turystyki” Janinie Lichocie.
Janina Lichota jest długoletnim i aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Towarzystwa Miłośników Braniewa. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez o charakterze turystycznym i krajoznawczym w powiecie braniewskim, na Warmii oraz w województwie warmińsko-mazurskim.

Honorowy tytuł „Przyjaciel Warmii” otrzymał Wojciech Jaroszek.
Tytuł ten jest nadawany osobom, instytucjom, organizacjom wnoszącym wkład w rozwój Warmii, w popularyzację naszego regionu i naszej regionalnej tożsamości. Przyznaje go Kapituła powołana przez Zarząd Stowarzyszenia „Dom Warmiński” z Lidzbarka Warmińskiego.
Wojciech Jaroszek jest wielkim pasjonatem i ekspertem „Epoki Napoleońskiej”, militariów, a także wojskowości i historii wojen na terenie Prus Wschodnich. Jako członek Towarzystwa Miłośników Braniewa jest inicjatorem wielu wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, takich jak prelekcje, wystawy i konferencje o tematyce związanej z historią miasta, powiatu i Warmii. Jest też współautorem wielu wydawnictw, folderów i informatorów, w tym ostatnio wydanej publikacji pt. Historia Wieży Kleszej. Pan Wojciech prowadzi również swoją stronę internetową poświęconą nieznanym lub mało znanym faktom z historii miasta Braniewa i regionu.

Wyróżniony został także Andrzej Gierwatowski, jeden z założycieli NSZZ „Solidarność” w Braniewie.

Pan Andrzej był aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”. Mimo zagrożenia represjami przeniósł działalność związkową na grunt naszej „Małej Ojczyzny”. Za swoją pracę w okresie stanu wojennego był szykanowany przez ówczesną władzę komunistyczną i w konsekwencji został zwolniony z zakładu pracy.


Stypendia Starosty Braniewskiego za wybitne osiągnięcia w nauce lub w sporcie, uzyskane w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018, otrzymali:

Z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu:
Weronika Andryskowska (średnia ocen 5,70),
Monika Śluzek (5,56),
Julia Sikut (5,50),
Maria Miszta (5,44).

Z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni:
Jakub Jędrzejczak (5,69).

Z LO im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie:
Aniela Garbowska (5,63),
Julita Pawlukowska (5,38).

Z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie:
Izabella Domaradzka – uczennica LO w ZSB. Izabella otrzymała stypendium za wybitne osiągnięcia w sporcie. W II semestrze roku szkolnego 2017/2018 zajęła wraz z zespołem IV miejsce w półfinale Mistrzostw Polski Juniorek w piłce siatkowej.

Z I LO im. Bohaterów Grunwaldu w Zespole Szkół w Pasłęku stypendium za wybitne wyniki w sporcie otrzymała Patrycja Steć. Stypendystka podczas Mistrzostw Województwa w lekkiej atletyce zajęła I miejsce w skoku wzwyż i II miejsce w skoku w dal.

Stypendia otrzymały również Karolina Katarzyna Kuchta i Gabriela Powajbo z ZSZ im. Jana Liszewskiego w Braniewie oraz Bartłomiej Buklewski z ZSB w Braniewie.


Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, doceniając bezinteresowną działalność na rzecz naszej „Małej Ojczyzny” wyróżniła następujące osoby:
Mirona Sycza,
s. Bartłomieję Olechnowicz,
o. Jana Kwietnia,
Marka Sowińskiego,
Stefana Uhryna,
Zofię Całkę,
Annę Stachowską-Malesę,
Małgorzatę Dębicką,
Teresę i Leszka Dziągów,
Monikę Hyńko,
Jacka Iwulskiego,
Wojciecha Jaroszka,
Waldemara Wądzyńskiego,
Wacława Reginisa,
Dorotę Olbryś,
Justynę Goerick-Ostrowską,
Lucjana Gursztyna,
Annę i Andrzeja Demków,
Katarzynę i Mirosława Demków,
Małgorzatę Ławrukajtis-Klimkowską i Mirosława Ławrukajtisa,
Tomasza Jodko.

„Młodzi braniewianie na 100-lecie Niepodległej”:
30 października w Braniewie odbyła się gra miejska pod hasłem „Młodzi braniewianie na 100-lecie Niepodległej”.
Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie, a honorowy patronat nad grą objął starosta braniewski Leszek Dziąg.
Celem gry było uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowanie patriotycznych i obywatelskich postaw młodzieży.
Zadaniem 3-osobowych drużyn było zdobycie 7 charakterystycznych punktów zlokalizowanych w różnych częściach Braniewa, a następnie rozwiązanie zadań testowych obejmujących wiedzę z zakresu historii Polski z lat 1918-1945. Ostatnim zadaniem było przygotowanie plakatu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nagrody i wyróżnienia za udział w grze otrzymali:
Drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie (Zofia Lachowicz, Piotr Szwedko i Konrad Sikorski),
Uczniowie z SP Nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie (Oskar Wachek, Przemysław Sołowiej i Szymon Brewczak),
Młodzież z LO im. Feliksa Nowowiejskiego
w Braniewie (Oliwia Sienkiewicz, Karolina Letkiewicz i Kacper Kołodziejski),
Drużyna z ZSB (Aleksandra Kaluta, Aleksandra Nowak i Paweł Bogdański),
Uczestnicy z ZSZ im. J. Liszewskiego
w Braniewie (Paweł Noszczak, Karol Iwaszko i Michał Zawadka).

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages