Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Święto brygadowych krwiodawców

2018-12-10 12:03:19 (ost. akt: 2018-12-10 12:06:23)

W 9BBKPanc. odbył się uroczysty apel, którego głównymi bohaterami byli: krwiodawcy i Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK funkcjonujący od 5. lat w jednostce wojskowej przy ul. Sikorskiego w Braniewie.

Listopad to miesiąc krwiodawców. Z okazji przypadających od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane są okolicznościowe spotkania. Jedno z nich odbyło się 30 listopada na placu apelowym 9BBKPanc. Podczas uroczystości, w obecności zaproszonych gości, świętowano także 5. rocznicę powstania wojskowego klubu krwiodawców, funkcjonującego w brygadzie.
9 Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedzili m.in.: starosta braniewski Karol Motyka, burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo Jakub Bornus i przedstawiciele Rejonowego Oddziału PCK w Elblągu.
 
- 5- letnia działalność Wojskowego Klubu HDK to: 874 litry 850 ml krwi, którą pozyskano podczas 54. akcji poboru krwi na terenie 9BKPanc. i 10. na terenie Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie. Do grona Honorowych Dawców Krwi dołączyły w tym czasie 304 osoby. Przeprowadziliśmy też 8 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W 1. uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy. Do grona zarejestrowanych dołączyły 552. osoby. Przeprowadziliśmy 26 prelekcji promujących idee honorowego krwiodawstwa, dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz wyrażania woli na transplantacje narządów i tkanek – podsumowuje st. chor. sztab. Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK działającego przy 9BBKPanc.

Apel zorganizowany w 9 brygadzie był okazją do podziękowań za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in.: mjr Michał Obolewicz ( Odznaka Honorowa PCK IV stopnia).
 
Ponad 20 osób otrzymało: złote, srebrne i brązowe odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Wśród dawców, którzy na swoim koncie mają od kilku do kilkunastu litrów oddanej krwi znaleźli się: byli i obecni żołnierze zawodowi, pracownicy RON i zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny w Braniewie. Siostry znalazły się w tym gronie nie przypadkowo, bo uczestniczyły w akcjach poboru krwi organizowanych przez Wojskowy Klub HDK PCK.
 
Kolejne osoby zostały uhonorowane klubowymi medalami i odznakami pamiątkowymi „Zasłużony dla WKHDK”. Te wyróżnienia trafiły do członków Klubu i do przedstawicieli jednostek organizacyjnych aktywnie współpracujących z Wojskowym Klubem HDK.

Odznaczenia zasłużonym dawcom krwi wręczali: ppłk Grzegorz Trojan w imieniu dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i przedstawiciel Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu.
 
- Pamiętajcie Państwo, że największą nagrodą za Waszą szlachetną działalność jest wdzięczność ludzkich serc. W imieniu żołnierzy 9BBKPanc. oraz wszystkich ludzi, którym Wasza krew przywróciła zdrowie i życie, pragnę złożyć gorące podziękowania i wyrazy szacunku za ten bezinteresowny dar – powiedział do zgromadzonych ppłk Grzegorz Trojan.

Na zakończenie Święta Krwiodawców w 9BBKPanc. był słodki poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu i specjalne podziękowania od starosty i burmistrza Braniewa.

MHCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages