Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

85-latek nie dał się oszukać fałszywemu wnuczkowi

2019-01-30 14:02:31 (ost. akt: 2019-01-30 14:04:57)

Autor zdjęcia: Policja

W trakcie jednej rozmowy trwającej zaledwie kilku minut, oszuści podający się kolejno za wnuczka, córkę, a następnie komendanta Policji, próbowali wyłudzić od 85-latka 30 tys.zł.

Wczoraj (29.01.2019r.) około godz. 20:00 do braniewskiej komendy Policji zgłosił się 85-letni mieszkaniec miasta i powiadomił, że ktoś chciał go oszukać. Sprawą zajęli się kryminalni. Z relacji starszego mężczyzny wynikało, że podejrzany telefon odebrał dwie godziny wcześniej. W słuchawce usłyszał mężczyznę, który podając się za jego wnuczka prosił o 30 tys.zł, tłumacząc, że z rodzicami brał udział w wypadku i teraz muszą zapłacić pokrzywdzonej. 85-latek nie stracił jednak czujności, wręcz przeciwnie – ton głosu domniemanego wnuczka, sposób prowadzonej rozmowy wzbudziły u starszego Pana podejrzenie, że ma do czynienia z oszustem. Poprosił więc do słuchawki córkę. Tym razem usłyszał damski głos i po raz kolejny tą samą prośbę – o 30 tys.zł, które musi przekazać prokuratorowi. Po chwili do rozmowy włączył się mężczyzna, który podając się za komendanta Policji próbował ustalić datę urodzenia seniora. 85-latek nie podał żadnych danych i od początku nie wierzył w historię, którą usłyszał. Co więcej, straszy Pan nie dawał za wygraną i zaczął zadawać szczegółowe pytania rozmówcom. Ci wiedząc, że senior nie da się oszukać poddali się i po prostu rozłączyli. 85-latek skontaktował się natychmiast z prawdziwą córką, a następnie o całej sprawie powiadomił policjantów.

„Halo dziadku (babciu) to ja twój wnuczek. Pilnie potrzebuję pieniędzy” z powodu choroby ma zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiada historię o nieszczęściu, które go spotkało. Twierdzi, że brał udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, został zatrzymany przez Policję i potrzebuje pomocy finansowej żeby uniknąć kary, czy też może stracić pracę. Oszust swoją opowieścią stara się wzbudzić u starszej osoby litość, współczucie i chęć pomocy. Często mu się udaje i seniorzy tracą oszczędności swojego życia.
Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami. Jeżeli tylko w słuchawce telefonu usłyszycie Państwo taką lub podobnie brzmiącą historię, natychmiast powiadomcie Policję.

Kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami

— Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu
Rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy. Daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek zadzwonił za pół godziny.
— Sprawdź, kto naprawdę dzwonił
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić.
— Jak najszybciej poinformuj Policję, by funkcjonariusze mogli szybko działać
— Nigdy nie przekazuj żadnych pieniędzy obcym osobom!
— Nigdy nie przekazuj swoich danych (numer PESEL, hasła umożliwiające dostęp do bankowych kont)
— Pamiętaj, że policjanci, ani prokuratorzy NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy!
— Przestrzeżecie swoich bliskich o pojawiających się oszustach, a gdy macie podejrzenia, że pukali do Waszych drzwi, koniecznie zadzwońcie pod numer 112!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aa #2673474 | 83.21.*.* 1 lut 2019 12:42

  Brawo dla starszego pana, a oszustów do kamieniołomów niech nauczą się uczciwej pracy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. REK #2672772 | 80.50.*.* 31 sty 2019 11:34

  To samotność starszych ludzi powoduje, że pragną oni kontaktu z bliskimi, którzy ich na co dzień nie odwiedzają. Chcą tej bliskości drugiego człowieka i ww wyniku emocji tracą czujność. Wiec odwiedzajcie częściej swoich dziadków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages