Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Apel o ostrożność! Nie wchodź na lód!

2019-02-04 10:23:48 (ost. akt: 2019-02-04 10:32:32)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Jak każdego roku mróz i panujące warunki pogodowe zachęcają nas do odważnych wędrówek po zamarzniętych rzekach. Złudne przekonanie, że jest odpowiednia mocna pokrywa lodu może doprowadzić do tragedii i dramatów rodzinnych.

Nieświadomie próbujemy w miejscach niebezpiecznych, niedozwolonych korzystać z uciech zimowej radości na lodowej pokrywie nie myśląc o zagrożeniach i niebezpieczeństwie. W skali kraju jest to przyczyna wielu utonięć i dramatów ludzkich, kiedy to nieświadomie wchodzimy na niebezpieczne ślizgawki na zamarzniętych akwenach jako łyżwiarze czy wędkarze. Najczęstsza przyczyna wypadków to brak należytej - racjonalnej oceny grubości i wytrzymałości pokrywy lodowej. W roku bieżącym doszło już do kilku zdarzeń z osobami, które stąpały po zamarzniętym zbiorniku i pod którymi załamał się lód.

Grubość lodu to najważniejszy parametr, który przyjmuje się jako czynnik wpływający na bezpieczeństwo. Oficjalnie przyjmuje się, że bezpieczna grubość lodu to 10 - 12 cm jednak bezpieczeństwo to uzależnione jest od wielu czynników takich jak: utrzymywanie się niskiej temperatury oraz warunki w jakich lodowa powierzchnia zamarzała. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę na dzieci młodzież, na miejsce zabaw w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych. Również wędkarze, pasjonaci wędkarstwa podlodowego powinni odpowiednio się zabezpieczyć przed wejściem na lód jezior i rzek. Ta świadomość wśród wędkarzy wzrasta z każdym rokiem, jednak są osoby ignorujące podstawowe zasady bezpieczeństwa. Brawura oraz nagminne łamanie zasad bezpieczeństwa w połączeniu z alkoholem sprawia, że dochodzi do tragicznych zdarzeń. Warto przed wejściem na lód sprawdzić grubość warstwy lodu.

Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód, czyli narastający bez roztopów i w dni z dodatnią temperaturą powietrza. Czarny lód nie zawiera zamarzniętych pęcherzyków powietrza. W miejscach gdzie występują prądy, lód taki traci na wytrzymałości około 15-20 procent. Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarego do prawie czarnego i wytrzymałość nawet o 50% niższą niż świeżego czarnego lodu.

Lód powstały na akwenach ze słoną bądź słonawą wodą z reguły jest cieńszy niż te z wodą słodką. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Większe jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów, więc na środku lodowa tafla może być cieńsza. Może zdarzyć się także, że nim jezioro zamarznie do końca, przez kilka dni wiatry znoszą w jakieś miejsce kry. Takie tafle nakładają się jedna na drugą, przez co na brzegu nawietrznym lód staje się grubszy, a bliżej brzegu zawietrznego cieńszy. Cieńszy lód będzie wszędzie tam gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych bądź sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach, gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie należy wchodzić na lód w pobliżu trzcin a raczej należy szukać bezpośredniego dostępu do tafli lodu.

W przypadku konieczności wejścia na lód stosuj się do poniższych zasad bezpiecznego przebywania na lodzie: nie wchodź na zamarzniętą rzekę oraz na lód w pobliżu ujścia rzek, mostu, śluzy i innych budowli hydrotechnicznych - w tych miejscach lód jest najcieńszy; zabierz ze sobą telefon komórkowy oraz środek ratunkowy; przed wejściem sprawdź czy lód jest dostatecznie gruby; przebywając na lodzie nie trzymaj rąk w kieszeniach; zapobiegaj lokalnego przeciążenia małego obszaru dużą liczbą osób; zejdź z trzeszczącego lodu - jest za cienki; uciekaj z pękającego lub załamującego się lodu; obserwuj ludzi - jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie, odradź mu przebywanie na nim.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?
1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
5.Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages