Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Będą podwyżki za śmieci, ale niższe niż w regionie

2019-02-21 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-21 10:43:26)
ZGOK Olsztyn śmieci

ZGOK Olsztyn śmieci

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Braniewo\\\ Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie nowych stawek opłat za śmieci. Podwyżka wyniosła 50 groszy za śmieci segregowane i 2,50 za niesegregowane. To o wiele mniej niż w regionie.

Do tej pory opłata za śmieci segregowana w Braniewie wynosiła 7,50 zł, natomiast za niesegregowane 14 zł. W tym roku opłata wzrośnie kolejno na 8 zł i 16,50.

— Propozycja, która została wstrzymana to uchwała zmieniająca stawkę z 14 złotych na 22 złote — mówiła podczas sesji Agnieszka Jodko. — Była to bardzo wysoka podwyżka. Na wydziale finansowym zlecono nam, żeby przeanalizować z jakiego tytułu są takie podwyżki. Po analizie finansowej, rozstrzygnięciu wszystkich przetargów, wyjęciu z kosztów, które składały się na opłatę śmieciową, pewnych elementów, które nie powinny tam się znaleźć, kwota ta, według tej zasady wyliczenia wynosi 16,50 dla śmieci niesegregowanych. W opłacie śmieciowej znajduje się koszt utylizacji śmieci. W tej sytuacji podwyżka jest uzasadniona, ponieważ od 2014 roku nie była podnoszona opłata, a jak wiemy koszty utylizacji śmieci wzrosły o 50 proc.
Zarówno komisja, jak i wszyscy zebrani podczas sesji radni jednogłośnie głosowali za przyjęciem uchwały.

— Na komisji proponowaliśmy różne rozwiązania — mówił radny Andrzej Krzywiec. — Jednak w tak krótkim czasie nie mogliśmy przeanalizować wszystkich opcji. Dlatego jesteśmy za tym, aby te stawki zaopiniować pozytywnie.

— Komisja nad tematem się pochyliła, a dyskusja była merytoryczna — dodał radny Dariusz Frąckiewicz. — Działania prowadzone przez pana burmistrza mają zminimalizować koszty obciążające mieszkańców Braniewa i z tego miejsca składam deklarację, że zrobimy wszystko, by nie podnosić tej stawki, a jednocześnie, by była to stawka akceptowalna przez mieszkańców.

Podwyżki wprowadzone w Braniewie są niewielkie w porównaniu do tych wprowadzonych w regionie. W Olsztynie i wielu innych gminach opłaty wzrosły lub wzrosną ponad 100 proc. To skutek podniesienia stawki za odpady przez Zakład Gospodarki Komunalnej, gdzie trafiają śmieci z 37 gmin. To oznacza, że w Olsztynie opłata za śmieci segregowane wzrośnie z 9,80 zł miesięcznie od osoby do 18 złotych, a za śmieci zmieszane z 14,40 zł do 36 zł. Władze miasta tłumaczą. Że podwyżka podyktowana jest wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w 2019 roku o 36 proc. w stosunku do roku 2018. Wśród argumentów, które przedstawił Wydział Środowiska, pojawił się choćby postulat, że opłata jest podwyższana po raz pierwszy od 5 lat.Inne czynniki to koszt zagospodarowania odpadów, koszty PSZOK i administracji. Do tego Ministerstwo Środowiska wprowadziło kolejny kontener, co zaowocowały wprowadzeniem nowych pojemników, worków, myciem pojemników i odbiorem śmieci w dodatkowym dniu. Do tego dochodzi wzrost płacy minimalnej i opłaty marszałkowskiej.

Opłaty za śmieci w regionie:
Nidzica, Lubawa, Działdowo
śmieci segregowane: 12 zł
śmieci niesegregowane: 48 zł

Lidzbark Warmiński
śmieci segregowane: 12 zł
śmieci niesegregowane: 20 zł

Powiat Giżycki, Węgorzewski, Srokowo, Orzysz
śmieci segregowane: 10 zł
śmieci niesegregowane: 17 zł

Elbląg
śmieci segregowane: 12,30 zł
śmieci niesegregowane: 21,60 zł

Ostróda, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie
śmieci segregowane: 11 zł
śmieci niesegregowane: 14 zł

Bartoszyce
śmieci segregowane: 14 zł
śmieci niesegregowane: 21 zł

Węgorzewo
śmieci segregowane: 10 zł
śmieci niesegregowane: 17 zł

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JUW #2690071 | 95.160.*.* 28 lut 2019 19:50

  Na naszym osiedlu płacimy za niesortowane ale sortujemy i po podwyżkach dojdzie mi do opłat 10 zł , ale przecież Burmistrz pokazał się w sylwestra i teraz musi ściągnąć od mieszkańców. Druga sprawa ,że ludziom brak kultury to prawda szczególnie jeżeli chodzi o gabaryty , a mianowicie : przykładowo jest ogłoszone w poniedziałek zbiórka gabarytów i jest zebrane , a we wtorek jakiś kulturalny mieszkaniec wystawia szafę . Może to jednak nie brak kultury a może analfabetyzm i głupota ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jakie sortowanie #2687419 | 37.248.*.* 24 lut 2019 18:03

  Jakie sortowanie byłem widziałem na wysypisku co się robi!!! wszystko do jednego kubła plastyk szkło papier i cały inny szmelc trafia do jednego zsypu, a nam się wmawia segregować jedna wielka fikcja a my niby płacimy za segregowanie...........

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Braniewianin #2687272 | 88.156.*.* 24 lut 2019 12:11

  A moze radni obnizyliby sobie diety

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. QIG #2687072 | 95.160.*.* 23 lut 2019 20:01

  mnie nie pociesz informacja, że gdzieś są większe podwyżki , w moim przypadku to wyjdzie dodatkowo 1 zł miesięcznie , do tego doszła podwyżka za ciepło 80 zł i podatek od gruntu w blokowisku o 10 zł rocznie ( na gruncie nie zarabiam ) a pensja nie wzrasta. Rolnicy na gruncie zarabiają a podatku dochodowego nadal nie płacą tylko gruntowy i mimo wielkiej pomocy państwa i UE ciągle "płaczą " że im źle .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wolf #2686917 | 83.20.*.* 23 lut 2019 13:08

   NIE DZIWIĘ SIĘ PODWYŻKOM. W mieście są porozstawiane pojemniki na plastik, szkło i papier a ludzie walą tam wszystko. W plastiku zgniłe owoce i gruz, w szkle styropian, stare dywaniki, obierki, szmaty, a w papierze - wszystko. Pojemniki z makulaturą należy zamykać bo mokry papier i karto nie nadaje się do niczego a połowa jest niestety, otwarta. Ktoś potem to wszystko musi dodatkowo posortować a nie będzie tego robił za darmo. Nawet średnio inteligentnego pawiana można by nauczyć a niektórych obywateli - nie da rady.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages