Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Takiego remontu nie było od lat

2019-02-21 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-21 10:38:54)
Batalia o przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej 507 trwa od paru miesięcy

Batalia o przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej 507 trwa od paru miesięcy

Autor zdjęcia: Grzegorz Szydłowski

Powiat\\\ Część prac już trwa, inne zaczną się niedługo. Mowa o rozbudowie dróg wojewódzkich: z Braniewa do Pieniężna, z Braniewa do Pogrodzia oraz z Górowa Iławeckiego do Pieniężna. Czy kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu?

— Udało nam się dopilnować, aby północna część naszego województwa w końcu doczekała się remontu dróg — mówi wicemarszałek Miron Sycz. — Jeszcze nie wszystkie przetargi są rozstrzygnięte, co jest spowodowane wzrostem cen, jednak są miejsca, gdzie prace już trwają. Remont dróg wojewódzkich na terenie powiatu braniewskiego podzielony został na cztery etapy: Remont drogi wojewódzkiej nr 506 (odcinek Braniewo – Wola Lipowska) rozpoczął się 24 września 2018 roku. Prace mają się zakończyć 10 czerwca 2020 roku. W przypadku odcinka Wola Lipowska – Pieniężno, obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Remont drogi nr 504 z Pogrodzia do Fromborka rozpoczął się 10 września 2018 roku i ma zakończyć się 20 czerwca 2020 roku, natomiast prace na odcinku Frombork – Braniewo rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych. Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe.

Zakres prac rozbudowy obu dróg obejmie: wzmocnienie nawierzchni do nośności do 100 kN/oś, wycinkę drzew i krzewów kolidujących z rozbudową oraz zagrażających bezpieczeństwu użytkowników ruchu wraz z wykonaniem nasadzeń zastępczych, doprowadzenie drogi do parametrów klasy G poprzez korektę łuków poziomych i pionowych,  przebudowę skrzyżowań i obiektów inżynierskich, budowę i przebudowę chodników, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, zjazdów indywidualnych i publicznych, przebudowę przejazdu kolejowego w Braniewie, budowę nowych i przebudowę istniejących przejść dla pieszych, wykonanie elementów odwodnienia pasa drogowego, budowę i przebudowę oświetlenia drogowego na odcinkach przechodzących przez miejscowości, zagospodarowanie zieleni w granicach pasa drogowego, przebudowę mostu na rz. Narusa, budowę parkingu w Braniewie.

Czy mieszkańcy i kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu?
— Odnośnie rozbudowy drogi 507, wykonawca jest obecnie na etapie uzgadniania projektu tymczasowej organizacji ruchu, zakładającego prowadzenie robót przy odcinkowym zamknięciu drogi. Obecnie zaplanowane i uzgadniane są dwa objazdy: na czas wykonywania przejazdu kolejowego w Braniewie oraz na czas wykonania wymiany gruntu w Lipowinie —informuje zarząd Dróg Wojewódzkich. — Odnośnie rozbudowy drogi 504 pojawią się utrudnienia w ruchu. Obecnie ruch odbywa się zgodnie z tymczasową organizacją tj. poprzez wprowadzenie sygnalizacji świetlnej w Pogrodziu i Narusie.

— Nowe drogi nie tylko usprawnią komunikację, ale także wpłyną na rozwój przedsiębiorstw. W czasie remontów pojawią się utrudnienia w ruchu, jednak warto się przemęczyć, aby później było lepiej. Te remonty skomunikują tę część województwa, która mi jako mieszkańcowi tego regionu, jest szczególnie bliska — dodaje Miron Sycz.

W Braniewie prace powinny zacząć się na przełomie I i II kwartału 2019 roku. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na 10 czerwca 2020 roku.
— W Braniewie przewiduje się wydłużenie dodatkowego pasa do skrętu w prawo z ul. Kościuszki w ul. Królewiecką. Obecnie pojazdy jadące na wprost blokują ruch pojazdów zamierzających skręcić w prawo w ul. Królewiecką — informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. — Zaplanowane jest również wprowadzenie korekt istniejących zatok autobusowych, przebudowę wlotu skrzyżowania ul. Dworcowej do ul. Kościuszki. Zakłada się wyprofilowanie wlotu ul. Dworcowej poprzez zmianę ukształtowania prawoskrętu z ul. Dworcowej. Dodatkowo przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Olsztyńskiej z ul. Kościuszki. Stary odcinek ul. Olsztyńskiej przewiduje się zagospodarować na budowę 9 miejsc parkingowych. W planach przewidziana jest także przebudowa przejazdu kolejowego: poszerzenie nawierzchni przejazdu, wyznaczenie przejścia dla pieszych, przebudowę infrastruktury kolejowej oraz wydzielenie ścieżki rowerowej na istniejącym przebiegu szlaku rowerowego Green Velo - na odcinku od ul. Traugutta. Następnie wyznaczony będzie przejazd dla rowerów przed przejściem dla pieszych, a po drugiej stronie ul. Kościuszki zostanie wydzielony odcinek ścieżki rowerowej, który skieruje ruch rowerowy na dalszy przebieg szlaku Green Velo.

W ramach rozbudowy dróg wojewódzkich zaplanowana jest także
— przebudowa istniejących chodników w Braniewie wzdłuż ul. Kościuszki oraz budowa nowego chodnika wzdłuż ul. Kolejowej,
— budowa nowych chodników w Bobrowcu, Maciejewie, Lipowinie oraz w Woli Lipowskiej,
— budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego w Braniewie od ul. Królewieckiej do ul. Traugutta,
— zostaną przebudowane istniejące miejsca postojowe w Braniewie wzdłuż ul. Kościuszki (6 miejsc postojowych) oraz zostanie wykonany nowy parking przy ul. Olsztyńskiej,
— budowa nowych i przebudowa istniejących zatok autobusowych: w Braniewie remont 2 zatok przy ul. Armii Krajowej oraz budowa 2 zatok przed granicą miasta w kierunku Pieniężna, budowa 2 zatok w: Bobrowcu, Świętochowie, Maciejewie, Zakrzewcu, Grodziu, Lipowinie, Woli Lipowskiej, przy węźle drogowym S22, koło Pogrodzia i w Narusie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2803098 | 51.77.*.* 11 paź 2019 16:14

  Czy ktoś jechał droga do Maciejewa?Przeciez to huśtawka jak się auto na niej trzęsie to huba tak nie zostanie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czytek #2705746 | 95.160.*.* 28 mar 2019 20:24

  Z remontem na ul. Kościuszki w Braniewie to możemy się nie doczekać bo prawdopodobnie podwykonawca zrezygnował ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Edit #2696158 | 88.156.*.* 12 mar 2019 11:51

  Witam... chcialbym dodac ze w samym miescie na ul . Kosciuszki budynki sie sypia... mam nadzieje ze pozniej bedzie odbudowa takze tych budynkow. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Braniewianin #2685905 | 5.173.*.* 21 lut 2019 21:45

  Chodnik na ul Krasickiego woła o pomstę do nieba, każdy kandydat na radnego/burmistrza wiecznie obiecuje jego wymianę, a gdy dojdzie już do władzy to zapomina o wszystkim i tak od 30lat. Przy okazji wymiany chodnika byłaby też okazją podłączenia ulicy do sieci miejskiego ogrzewania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zagaje #2685764 | 79.186.*.* 21 lut 2019 17:56

  A co z droga Siekiera Grzedowo. w Lutkowie trzeba jechac 20 km na godzine,a to trasa do przejscia granicznego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages