Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Terytorialsi pomogą w czasie katastrof i klęsk żywiołowych

2019-04-09 10:37:47 (ost. akt: 2019-04-09 10:40:15)

Samorządowcy z terenu powiatów braniewskiego i elbląskiego będą współpracować z żołnierzami z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, na wypadek wystąpienia katastrof czy klęsk żywiołowych. Potrzeby i możliwości takiej pomocy ustalono na spotkaniu w Olsztynie.

Współpracę z 43blp Wojsk Obrony Terytorialnej zadeklarowali samorządowcy z Gminy Braniewo, Pieniężno, Frombork i Płoskinia oraz Gminy Elbląg, Tolkmicko, Rychliki i Młynary.

Na spotkanie w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Olsztynie przyjechali eksperci z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawiciele samorządów.

Uczestnicy obejrzeli prezentację modułu zadaniowego brygady OT na wypadek wystąpienia katastrof czy klęsk żywiołowych oraz zapoznali się z możliwościami jakimi dysponuje WOT na Warmii i Mazurach.

Celem takich warsztatów jest przygotowanie samorządów oraz służb i instytucji im podległych do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Wynikiem spotkań ma być skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

— Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT. — W przypadku wystąpienia katastrof, awarii, opadów o dużej skali stawiennictwo żołnierzy WOT może być realizowane w trybie natychmiastowym. Ponadto w przypadku otrzymania informacji i prognoz o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowych taki jak na przykład silne opady deszczu czy śnieżyce żołnierze będą uprzedzani o możliwości stawiennictwa, więc będą zgodnie z mottem „zawsze gotowi, zawsze blisko” do podjęcia działań.

Podczas warsztatów został zaprezentowany Zespół Oceny Wsparcia, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy oraz Kompanijny Moduł Zadaniowy (samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad”, maszt oświetleniowy, łódź ratownicza i zestaw sprzętu do działań ratowniczych, sprzęt inżynieryjny i środki łączności). Zaprezentowany moduł jest tylko przykładową kompilacją sprzętu. Jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.Zespoły Oceny Wsparcia:
W ramach podniesienia efektywności zarządzania kryzysowego, w tym wykorzystania sił i środków wojska we wsparciu lokalnych społeczności w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy katastrof, w dowództwie WOT powstała koncepcja utworzenia Zespołów Oceny Wsparcia. Dzięki terytorialnemu charakterowi formacji zespoły te często będą mogły być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem będzie rozpoznanie rejonu i dokonanie oceny sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska. Wszystko po to, by w przypadku, gdy wojsko okaże się niezbędne skrócić czas jego przybycia, a także przygotować warunki do jak najszybszego jego wejścia do akcji.


Zespoły Wsparcia Odbudowy:
Wypełniają niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT-u będzie przywracał normalne funkcjonowanie na terenach objętym skutkami kryzysu. Zespoły te będą złożone z żołnierzy WOT (w tym OT) oraz pracowników resortu ON – głównie inżynierów architektury, budownictwa i logistyki, ukierunkowanych na doradztwo i ocenę możliwości wsparcia usuwania skutków klęsk żywiołowych po zakończeniu pracy zgrupowań zadaniowych w perspektywie długofalowej. Zadaniem tych zespołów jest przygotowanie i utrzymanie wydzielonych sił do niezwłocznego i powszechnego wsparcia społeczności lokalnych przy wystąpieniu klęsk żywiołowych, katastrof oraz przeciwdziałanie i minimalizacja i usuwanie skutków, a także przywracanie stanu sprzed ich wystąpienia.


Wojciech Andrearczyk
rzecznik prasowy
43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2713730 | 94.254.*.* 10 kwi 2019 08:49

  kto im pomoże?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages