Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Czołgiści z Braniewa jadą na Łotwę [ZDJĘCIA]

2019-06-02 20:30:18 (ost. akt: 2019-06-02 20:08:38)

Autor zdjęcia: archiwum 9BBKPanc/st. chor. Sebastian Wachek

Na co dzień są żołnierzami 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, ale przez najbliższych 6 miesięcy będą służyć poza macierzystą jednostką. Jako żołnierze V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

Godzina 11. Na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczyna się uroczystość pożegnania żołnierzy V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Na trybunie dowódcy i przełożeni oraz goście: senator RP, przedstawiciele wojewody, marszałka Warmii i Mazur, samorządu lokalnego, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji i organizacji, kombatanci.

Naprzeciwko bohaterowie dnia: żołnierze V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej, a wzdłuż wyznaczonych sektorów rodziny żołnierzy.

— Drodzy żołnierze, przed wami półroczny okres trudnej i odpowiedzialnej misji (…). Wierzę, że będziecie godnie reprezentować 9BBKPanc. i Polskie Siły Zbrojne, prezentując profesjonalizm w działaniu, wysoki poziom wyszkolenia oraz kunszt bojowy — powiedział płk Dariusz Kosowski, dowódca 9BBKPanc..
W podobnym tonie wypowiadali się także pozostali przełożeni i goście.

— Jestem przekonany, że wzorowa służba pozwoli wam zdobyć nowe doświadczenia, które w dłuższej perspektywie zostaną spożytkowane we wzmocnieniu 16 PDZ. Misja na Łotwie będzie dla Was również znakomitą szansą do treningu z żołnierzami innych państw NATO. Treningu, który wzmocni między wami sojuszniczą interoperacyjność i będzie wyrazem gotowości do działania w obronie sojuszników — powiedział gen. bryg. Krzysztof Radomski, który na spotkaniu w Braniewie reprezentował dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Jej głównym punktem było podpisanie protokołu przekazania kontyngentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ.

— Jesteśmy w sąsiedztwie najbardziej gorącej granicy w Europie. Nasze bezpieczeństwo, nasza szansa, że przeżyjemy nasze życie w pokoju, zależy od tego, czy będziemy przygotowani na ewentualność wojny — powiedział w swoim przemówieniu senator Jerzy Wcisła.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Łotewskiej to część rozlokowanej w tym kraju (na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie) Batalionowej Grupy Bojowej Sojuszu, funkcjonującej w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP – enhanced Forward Presence). Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe Batalionowe Grupy Bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone w Polsce, Niemcy na Litwie, Wielka Brytania w Estonii i Kanada w na Łotwie. W skład grup (oprócz żołnierzy z państw ramowych) wchodzą pododdziały z Albanii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Czech, Włoch i Polski.

Jako pierwsi na Łotwę wyjechali w połowie 2017 roku żołnierze z Braniewa. Na bazie tej jednostki utworzono I i II zmianę PKW. Jeden z pełniących wówczas służbę żołnierzy (por. Wojciech Tuchalski) w trakcie piątkowej uroczystości w Braniewie został wyróżniony przez Kanadyjczyków za profesjonalizm. Odznaczenie Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych Kanady wręczył osobiście Attaché Obrony Kanady kmdr Ivan Allain.

Był też miły akcent cywilny: burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki wręczył dowódcy V zmiany PKW Łotwa mjr. Danielowi Stanickiemu flagę miasta, która będzie towarzyszyła żołnierzom podczas pobytu na misji.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa pododdziałów 9 brygady i żołnierzy V zmiany PKW Łotwa. Później żołnierze wraz z gośćmi i rodzinami udali się na pokaz sprzętu wojskowego i żołnierski poczęstunek.

— Mój tata jedzie na Łotwę już drugi raz. Nie chciałam, żeby jechał, ale powiedział, że taką ma pracę. Będę za nim mocno tęskniła — powiedziała nam 13-letnia Daria, córka st. kpr. Rafała Czerniaka z Braniewa. „Misjonarz”, oprócz córki, w domu zostawia jeszcze żonę i dwóch młodszych synów.
— Będziemy z nim codziennie rozmawiać przez internet i opowiadać, co się tu u nas wydarzyło – zapewniła Daria.
Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie składa się z ok. 170 żołnierzy. Ich główne uzbrojenie stanowią czołgi PT-91, które zabierają ze sobą z Braniewa. Przemieszczanie się pierwszych pododdziałów na Łotwę rozpocznie się za kilka dni. Wszyscy zameldują się na miejscu jeszcze w tym miesiącu. Do Polski wrócą pod koniec roku.

Marta Hajkowicz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gosc #2741871 | 93.105.*.* 3 cze 2019 16:37

  juz pare razy i my i inni lezli na wschod,przypomnijcie sobie jak wracali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zdun #2741806 | 83.9.*.* 3 cze 2019 14:03

  A czemu to nasze wojska zamiast bronić nas i naszego terytorium jadą do obcego nam państwa. Czy mamy za dużo pieniędzy, czy ameryka rządzi u nas jak kiedyś Rosja a my nic nie mamy do powiedzenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. standardowo #2741772 | 46.166.*.* 3 cze 2019 13:06

   temat o wojsku i już trole made in ussRussion w natarciu...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. OT wyslijcie ...a nie oni #2741742 | 193.46.*.* 3 cze 2019 12:19

    OT wyslijcie ...a nie oni fotka na fb i na obiad do domu nie przezyli by zmywaka albo obieraka....chłopcy pogarbieni ze zal patrzeć jak ten mundur wygląda ...i fejsbukowe królewny z focia do profilowego .... ile to razy na drążku się podciągnie w ile 3 ke z bronia przebiegnie????żałosne az rece opadają a prawdziwa armia na złomie wojuje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zbych #2741709 | 89.228.*.* 3 cze 2019 10:38

    Łotwa,Litwa to tam gdzie rozumieją i znaja język polski tylko nie chcą w nim się dogadać (!!!)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (18)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages