Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Kłopoty z sercem? Elbląscy leśnicy zachęcają do ruchu wśród drzew!

2019-07-04 08:23:55 (ost. akt: 2019-07-04 08:25:22)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Choroby serca, układu krążenia, to jedna z najbardziej poważnych tzw. chorób cywilizacyjnych. A co może być najlepszym lekarstwem dla zagrożeń cywilizacyjnych? Oczywiście – natura. Dlatego na terenie leśnictwa Jantar, a dokładnie w miejscowości Junoszyno, oficjalnie otwarto szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane dla osób, które, m.in. przeszły zawał serca.

„Las dla serca, serce dla lasu”. Pod taką nazwą kryje się pilotażowy, innowacyjny sposób wsparcia rehabilitacji osób parających się z chorobami sercowymi. Leśnicy – nomen omen – wrócili do korzeni i… po prostu stawiają na ruch! I specjalnie przygotowali do tego leśne szlaki.

— Leśnicy z Lasów Państwowych wraz ze specjalistami z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przygotowali dwa szalki konne o różnej trudności i łącznej długości 5,8 km (łatwiejszy 2,4 km, trudniejszy 3,4 km) oraz szlak nordic walking (2.3 km), przy którym zainstalowano drewniane kłody dostosowane do programu ćwiczeń oraz tablice z informacją jak je wykonywać — wyjaśnia Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. — Projekt ma charakter całkowicie pionierski i pilotażowy. Do tej pory, w Polsce nie była stosowana w sposób zorganizowany taka praktyka rehabilitacyjna! – dodał leśnik.

Zaznaczył również, że ruch jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych, którzy m.in. przeszli zawał serca czy wszczepienie stymulatora.

— Z obserwacji Kliniki Rehabilitacji UCK wynika, że wsparcie pacjentów poprzez prowadzenie nadzoru i doradztwa w trakcie rozpoczynania ćwiczeń jest silnym motywatorem i pozwala na o wiele skuteczniejsze osiągnięcie założonych celów rehabilitacyjnych. Klinika Rehabilitacji UCK, jesienią 2017 roku, przeprowadziła badanie wstępne odnośnie tego typu rehabilitacji osiągając wysokie oceny ze strony pacjentów — poinformował Piotrowski.

Ścieżka powstała w Lasach Państwowych, które dają gwarancję pełnej dostępności dla każdego oraz możliwość korzystania z lasów w różnorodny sposób z poszanowaniem przyrody.

Pozytywne wyniki programu pilotażowego będą dawały podstawy do rozszerzenia programu na inne regiony kraju i wprowadzenie powszechnej praktyki monitorowanych leśnych zajęć w leczeniu chorób serca.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ViValdi #2757351 | 88.156.*.* 4 lip 2019 11:34

  Brawo dla Uniwersytetu Medycznego z Kaczych Dołów!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Xyz #2757338 | 188.147.*.* 4 lip 2019 11:10

  Ciekawe ile kleszczy że spaceru się przyniesie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. . #2757264 | 109.241.*.* 4 lip 2019 09:06

   a olsztyńscy radni wycinają lasy w koło Olsztyna ;p

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages