środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Będzie sensacja? Prawdopodobnie tak!

2019-07-06 09:00:53 (ost. akt: 2019-07-06 06:45:15)
Ten georadar zbadał, co kryje ziemia pod parkingiem

Ten georadar zbadał, co kryje ziemia pod parkingiem

Autor zdjęcia: Marta Hajkowicz

Pozostałości krypt, murów obronnych, kościoła, a nawet obiektu, który mógł istnieć dużo wcześniej, zanim w tym miejscu powstało miasto – to wstępne wyniki analizy pomiarów georadarowych, które wykonano na terenie parkingu przed Muzeum Ziemi Braniewskiej w Braniewie.

Trwa tzw. procesowanie zebranych danych geofizycznych, oficjalny raport poznamy w drugiej dekadzie lipca, ale już teraz wszystko wskazuje na to, że obszar poddany badaniom skrywa wiele tajemnic Braniewa.

Wszystko zaczęło się od przypadkowego spotkania w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Dorota Olbryś z Towarzystwa Miłośników Braniewa oprowadzała po muzeum gościa, któremu przedstawiała historię miasta. Okazało się, że gościem tym był archeolog sądowy Jacek Adamiec, który specjalizuje się m.in. w poszukiwaniach szczątków ludzkich i miejsc pochówków oraz wszelkich obiektów ukrytych lub zaginionych.

Szczególnie zainteresował go temat miejsca pochówku błogosławionej Reginy Protmann, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny i patronki Braniewa. Zaproponował wtedy przeprowadzenie badań.

Bezinwazyjne poszukiwania przy wykorzystaniu metody georadarowej odbyły się pierwszego dnia wakacji, w poniedziałek 24 czerwca. Prace z zakresu geofizyki archeologicznej przeprowadzili: właściciel firmy GPR24.com.pl Jacek Adamiec we współpracy z Kołem Naukowym Doktorantów Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Specjaliści przebadali parking Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Gdańskiej w Braniewie i pomieszczenia Muzeum Ziemi Braniewskiej. Obie placówki funkcjonują w miejscu mocno związanym z przeszłością miasta. To teren na którym w XVI wieku powstało Collegium Hosianum, pierwsza w Polsce szkoła średnia prowadzona przez jezuitów sprowadzonych do Polski przez kardynała Stanisława Hozjusza.

Jeszcze wcześniej funkcjonował tam kościół franciszkański, który stanowił ważny element zabudowy miejskiej. W 1613 r. w podziemiach kościoła pofranciszkańskiego pochowana została Regina Protmann. Wiadomo też, że w 1809 r. z krypty wyjęto kości bł. Reginy (ok. 18 kości), ponieważ ogłoszono rozbiórkę świątyni, ale krypta nigdy nie została odsłonięta w całości, a ciało błogosławionej po dziś dzień w niej spoczywa.

Analiza radarogramów trwa, oficjalny raport poznamy w drugiej dekadzie lipca, ale już teraz wszystko wskazuje na to, że przebadane miejsce skrywa wiele tajemnic Braniewa.

Jacek Adamiec przyznał, że w trakcie prowadzenia badań geofizycznych – georadarowych zarejestrowano niezwykle interesujące anomalie i przekazał nam kilka ciekawych informacji.

Przede wszystkim udało się zebrać dane, które zostały wytypowane jako prawdopodobne miejsca pochówków i niewykluczone, że jedno z nich okaże się miejscem pochówku błogosławionej Reginy.

Dwie kolejne anomalie zwróciły szczególną uwagę badaczy. Najprawdopodobniej zadokumentowano pozostałości po fundamencie pierwszej wieży obronnej – związanej prawdopodobnie z budową pierwszych murów obronnych, których wznoszenie przerwało powstanie pruskie. Być może po 1250 r. zmieniono koncepcję całego założenia i przesunięto nieco mury a wieże wzniesiono w widocznym obecnie miejscu.

Drugim odkrytym obiektem jest prostokąt o wymiarach 30 x 10 m, który jest prawdopodobnie pozostałością fundamentu dawnego kościoła pofranciszkańskiego – uchwyconego jedynie częściowo na obszarze przeprowadzonych badań. Fundamenty te znajdują się nad odkrytym owalem, co sugeruje ich młodszą chronologię względem domniemanej wieży.

Badacze nie spodziewali się tak interesujących wyników. Jak podkreśla Jacek Adamiec, mogą one stanowić wstęp do dalszych badań, które powinny mieć charakter inwazyjny. Prace archeologiczne na tym obszarze mogą wnieść nową wiedzę do historii Braniewa i Warmii.

Marta Hajkowicz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. All in #2759849 | 46.76.*.* 9 lip 2019 22:31

  A pod biedronka na swiatlach jest prawdobodobnie zaginiona bursztynowa komnata

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Braniewo Dnooooo #2758903 | 37.8.*.* 8 lip 2019 12:35

  hehe, braniewo to dno, ale nie wyjedziemy bo jestesmy zbyt leniwi i i wolimy socjal

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DONPEDRO #2758840 | 79.184.*.* 8 lip 2019 09:46

  Braniewo to dno totalne. Wystarczy wejść do pseudo bazyliki - odbudowanej. Te białe marmur pasuje tutaj jak świni siodło.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mieszkaniec #2758796 | 95.40.*.* 8 lip 2019 07:31

   A może pora na prace drogowe przy ulicy Sądzie od strony pizzerii i Stokrotki?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. STOK #2758582 | 95.160.*.* 7 lip 2019 12:24

   Kiedy zakończą się prace geologiczne przed mostem betonowym i znikną dziury w ziemi i sypiący się płot . Piękna wizytówka miasta w centrum.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages