Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Z Mirosławem Hermaszewskim w Muzeum Kopernika

2019-07-22 15:08:52 (ost. akt: 2019-07-22 15:11:04)

Autor zdjęcia: Marta Hajkowicz

Niebo zawsze fascynowało człowieka – powiedział Mirosław Hermaszewski. Spotkanie autorskie zorganizowano z okazji zbliżającej się 50. rocznicy startu misji Apollo 11.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim odbyło się we wtorek, 16 lipca w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, w budynku dawnego Pałacu Biskupiego. Na wykład kosmonauty przybyli nie tylko fani astronomii. Wśród zainteresowanych byli przedstawiciele pokolenia, którzy 40 lat temu na bieżąco śledzili jego wyprawę kosmiczną i wypoczywający we Fromborku koloniści, którzy dopiero poznali historię jedynego Polaka - kosmonauty.

- Człowiek stale myślał o lataniu, chciał być podobny do ptaków – mówił Mirosław Hermaszewski przypominając mit o Detalu i Ikarze. Opowieść o kosmosie w jego wykonaniu łatwo wpadała w ucho i trafiała do odbiorcy w każdym wieku. Uczestnicy spotkania poznali życiorys kosmonauty, począwszy od trudnego losu rodziny, która ucierpiała podczas rzezi wołyńskiej, poprzez marzenia małego Mirka o lataniu, aż do czasów kariery pilota wojskowego i sięgnięcia gwiazd podczas słynnego lotu w kosmos statkiem Sojuz 30 w 1978 roku.

Mirosław Hermaszewski okazał się wyśmienitym mówcą. Swoją opowieść wzbogacał żartami i rodzinnymi oraz służbowymi fotografiami. Były wspomnienia z kosmosu i z życia na ziemi.

- Jestem 89. człowiekiem, który widział Ziemię z kosmosu i jednym z kilkuset kosmonautów na świecie, ale jestem przede wszystkim człowiekiem, który konsekwentnie dążył do realizacji swoich marzeń o lataniu. To co mnie spotkało, było cudowne. Warto mieć marzenia i je realizować – mówił zwracając się do najmłodszych słuchaczy.

Na koniec dostał brawa na stojąco i wiele podziękowań za spotkanie. Były pamiątkowe fotografie i kwiaty, które wręczyła m.in. Krystyna Lewańska, była burmistrz Fromborka.

- To moje drugie spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim we Fromborku. Pierwsze odbyło się w 1983 roku. Wraz z ówczesnymi władzami wręczyliśmy polskiemu kosmonaucie tytuł Honorowego Obywatela Fromborka.

Marta Hajkowicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MLODY #2766743 | 88.156.*.* 24 lip 2019 12:01

  Czy Pan General wspomnial ze podczas stanu wojennego byl czonkiem WRON

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Wieliki człowiek. #2766699 | 37.248.*.* 24 lip 2019 09:58

   Brawo za odwage dla Pana Hermaszewskiego za wspomnienie epizodu wołyńskiego, o mordzie dokonanym na jego rodzinie przez Ukraińców, chciaż widziałem że części słuchających było to nie w smak.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ziom #2766013 | 83.23.*.* 22 lip 2019 22:06

   Wraz z ówczesnymi władzami? władze bez niczyjej wątpliwej pomocy nadały tytuł Honorowego Obywatela.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages