Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ćwiczenia "Pogodowy Kryzys 2019"

2019-08-21 10:17:26 (ost. akt: 2019-08-21 10:26:16)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

20 sierpnia funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zorganizowali wspólnie z żołnierzami 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie ćwiczenia w ramach doskonalenia zawodowego formacji mundurowych.

To pierwsze ćwiczenia przeprowadzone wspólnie z udziałem strażaków oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia w ramach współpracy mundurowych obserwował Starosta Braniewski Karol Motyka, Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie ppłk Jarosław Kowalski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko.

Zmagania ćwiczebne zostały podzielone na trzy epizody, których miejscem realizacji było Braniewo oraz wybrane miejscowości na terenie gminy Braniewo.

Epizod nr I - "Zamieszanie w koszarach" to prezentacja sprzętu oraz praktyczny pokaz zasad i metod udzielania pierwszej pomocy, wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego oraz obsługi sieci hydrantowej. Epizod ten został zrealizowany w siedzibie Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie.

Epizod nr II - "Lokalne podtopienia - niebezpieczna cofka" to już praktyczne ćwiczenia mundurowych reprezentujących obie formacji na terenie nieczynnej żwirowni w Klejnowie oraz w pobliżu linii brzegowej Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce. Strażacy zapoznali żołnierzy WOT z technikami układania worków z piaskiem, zaprezentowali sprzęt wykorzystywany do działań powodziowych oraz do ratownictwa wodnego.

Epizod nr III - "Leśny kryzys - pozostawieni sami sobie" to kolejne ćwiczenia zrealizowane tym razem na obszarze leśnym Nadleśnictwa Zaporowo w pobliżu miejscowości Rusy (gm. Braniewo). Scenariusz epizodu zakładał zaginięcie osoby na obszarze leśnym oraz dodatkowo pożar lasu. Warunki terenowe nie ułatwiały mundurowym prowadzenia działań zarówno podczas przeszukiwań obszaru leśnego w poszukiwaniu zaginionej osoby oraz przemieszczaniu duktami leśnymi, gdzie ćwiczący napotkali liczne przeszkody
w postaci przewróconych drzew. W działaniach wykorzystano pilarzy WOT, samochody ciężarowe, quady i motocykle stanowiące wyposażenie 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. W działaniach strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wspierali strażacy - ochotnicy z jednostek OSP Braniewo, OSP Gronowo, OSP Lipowina i OSP Żelazna Góra.

Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43 Batalionu Lekkiego Piechoty w Braniewie wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkudziesięciu strażaków PSP i OSP. To pierwsze wspólne ćwiczenia przeprowadzone przez strażaków i wojskowych na terenie powiatu braniewskiego.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek - oficer prasowy PSP w Braniewie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages