Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

W magiczny sposób pieniądze zebrały

2019-09-04 10:29:29 (ost. akt: 2019-09-04 10:30:29)

Autor zdjęcia: Arch. Marty Hajkowicz

Ponad 2700 zł. zebrały czarownice i wiedźmy z Fromborka podczas zlotu, który odbył się w ostatnią sobotę wakacji (31 sierpnia). Pieniądze zostaną przeznaczone na statutową działalność stowarzyszenia, które od 5. lat organizuje Zloty Fromborskich Czarownic.

Fromborskie czarownice to grupa pozytywnych osób. Wbrew pierwszym skojarzeniom przypisywanym wiedźmom, one nie starszą. Wręcz przeciwnie wywołują uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych. Najbardziej kolorowo i wesoło jest podczas sztandarowej imprezy o nazwie Zlot Fromborskich Czarownic. A wszystko zaczęło się od …wyborów samorządowych.
- Panie , które pomagały jednej z kandydatek, dostały od kontrkandydata m.in. miotły. Kobiety nie obraziły się, podeszły do tego z humorem, no i tak pojawiły się czarownice – tłumaczy Izabela Pawluczuk – Myczkowska ze Stowarzyszenia Fromborskie Czarownice.


Aktywne i pełne energii mieszkanki Fromborka wymyśliły i zorganizowały zlot. Przepustką do zabawy miały być: odpowiedni strój i miotła. W tym roku czarownice spotkały się na fromborskim rynku już po raz piąty.
“Do Fromborka Czarownice się zleciały, z latem się pożegnać chciały…. atrakcje, konkursy przygotowały, za co cenne nagrody rozdały…. Każda nowa czarownica, która fajnie się przebrała,miotłę przygotowała prezent dostała, i za rok ponownie na zlot przybyć obiecała” to kilka wersów z piosenki śpiewanej na jednym z pierwszych zlotów, bo czarownice z Fromborka to uzdolnione kobiety. Raczej nie czarują, ale piszą wiersze, układają piosenki. Mają też jeszcze jedną zaletę: wyglądają oszałamiająco. Piękne, baśniowe stroje szyją albo kupują.

- Czytamy baśnie, bajki, legendy. Podpatrujemy w internecie. Szukamy skarbów w tzw. ciuchlandach.
Zachęcamy wszystkie panie, żeby w przyszłym roku szukały tych perełek i w przebraniach przyjechały do nas - mówi współczesna czarownica Izabela. Czarodzieje, czarnoksiężnicy są także mile widziani – dodaje.

Turyści odwiedzający Frombork przecierali oczy ze zdziwienia. W centrum miasta odbywał się V Zlot Czarownic. W sobotę (31 sierpnia) czarownice opanowały Frombork na kilka godzin. Zebrały się rynku pod czujnym okiem Kopernika, a później na pobliskim placu bawiły się z mieszkańcami i turystami. Przy okazji w magiczny sposób zebrały prawie 3 tys. zł., które przeznaczą na swoją statutową działalność.
- Zajmujemy się promocją miasta, integracją społeczeństwa, sportem, angażowaniem dzieci w sport, zabawę, naukę i rekreację. Fundusze zebrane w tym roku wspomogą realizację kolejnych przedsięwzięć takich jak: bieg WOŚP, Szlachetna Paczka, turniej piłki siatkowej i innych zwodów sportowych dla dzieci i młodzieży we Fromborku - tłumaczą.

W poprzednich latach czarownice wspomogły np. strażaków - ochotników, poszkodowaną nastolatkę z Drewnowa, wsparły też organizację zajęć sportowych dla najmłodszych sportowców z terenu miasta i gminy Frombork.
- Myślę, że mamy bardzo pozytywną aurę i dzięki temu jesteśmy właśnie już 5 lat i myślę, że będziemy jeszcze dłużej, więc na pewno ta magia nad nami się rozpościera – podsumowuje Izabela Pawluczuk – Myczkowska ze Stowarzyszenia Fromborskie Czarownice.
Tych, którzy byli, i tych których na zlocie nie było czarownice z Fromborka zapraszają do internetowej licytacji miotły. Szczegóły na Facebookowym profilu zlotu.

Marta Hajkowicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zibi1964 #2789840 | 80.52.*.* 12 wrz 2019 13:38

  Bez przebierania niektóre kobiety też wyglądają tak jak czarownice

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. diabełek #2786755 | 83.21.*.* 5 wrz 2019 23:54

  Miotły i wielkie galoty wręczył ojciec zaszczutej kontrkandydatki. Panie na początku poczuły się poniżone i chciały do sadu iść ,ale ostatecznie dały sobie spokój. Szkoda tylko ,ze ich kandydatka nie spisała się na medal......sam pomysł zlotów jest ciekawym wydarzeniem ,mimo ze w tym roku mniej osób brało udział.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zyx #2786042 | 95.160.*.* 4 wrz 2019 16:09

  Frombork to pozytywnie zakręcone miasteczko .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages