Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo

2019-11-01 11:54:39(ost. akt: 2019-11-01 10:58:55)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Już po raz czwarty policjanci z Warmii i Mazur wspólnie z WORD w Olsztynie zainaugurowali ogólnopolską kampanię pn. „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”. Biorą w niej udział także funkcjonariusze z powiatu braniewskiego.
W trakcie akcji, policjanci przypominają o rzeczach szczególnie ważnych. Należy do nich m.in. używanie świateł mijania. Są one niezbędne podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć też światła przeciwmgłowe przednie.

Kolejną sprawą na którą należy zwrócić uwagę jest używanie świateł do jazdy dziennej. Policjanci przypominają tu, że w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych kierowca pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.

Używając świateł drogowych kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do pojazdu jadącego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe- drugi ma obowiązek zrobić to samo.

Warto zaznaczyć, że używanie świateł drogowych uzależnione jest od oświetlenia drogi i nie ma znaczenia czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym lub poza obszarem zabudowanym. Nie można używać ich w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.

Policjanci przypominają, iż kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie.
Na drodze krętej kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Nie należy też zapominać o używaniu świateł przeciwmgłowych tylnych

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.

Jakie kary grożą omijającym przepisy kierowcom?
Nieużywanie wymaganych świateł na drogach publicznych jest wykroczeniem z art. 88 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: każdy, kto to na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia podlega karze grzywny.

Zgodnie z art. 96 § 1 ust. 5 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia podlega karze grzywny.
Pojazd nienależycie zaopatrzony w wymagane urządzenia lub przyrządy to pojazd, który nie posiada np. trójkąta, apteczki lub gaśnicy, natomiast pojazd, który jest wyposażony w wymagane urządzenia, ale one nie nadają się do spełnienia swego przeznaczenia to np. niedziałające światła czy zużyty bieżnik opon.

Warto także przypomnieć, że pojazd nie spełniający wymagań w zakresie wymaganego przepisami oświetlenia narusza przepisy porządkowe, a w niektórych przypadkach stwarza też zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. Za zatrzymany dowód rejestracyjny policjant wyda pokwitowanie, w którym określi sposób używania pojazdu do chwili usunięcia nieprawidłowości, wyznaczy termin zezwalający na używanie pojazdu lub wyda zakaz dalszej jazdy na drogach publicznych. Jeśli kierowca nie zastosuje się do takich ograniczeń popełni wykroczenie określone w art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że: kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienie świateł. Przypomnijmy tu kilka podstawowych zasad: lampy powinny być sprawne i czyste, wszystkie żarówki powinny się świecić, w samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych, zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania, światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.

opr. wch

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5