Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Święty patron na trudne czasy

2019-11-01 17:59:48 (ost. akt: 2019-11-01 17:55:02)

Autor zdjęcia: pieniezno.pl

Szkoła Podstawowa w Lechowie zyskała dostojnego patrona. Został nim papież Jan Paweł II. Uroczystość odbyła się w dniu rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

- Dzisiaj z dumą przywołujemy św. Jana Pawła II. Tym bardziej, że wybieramy go jako patrona szkoły. W momencie, gdy chcemy wybrać patrona dla jakieś instytucji, stajemy zawsze przed obraniem naszych ideałów, wartości i celów, które reprezentowali nasi patronowie. Społeczność szkolna, wybierająca dzisiaj patrona, wyznacza swoją pewną drogę - mówił arcybiskup.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II żył w czasie dwóch systemów zagrażających prawdzie o człowieku. Była to wojna z faszystowską ideologią, a następnie komunizm.
- Fascynował się literaturą, teatrem i przed nim było wiele możliwości dróg rozwoju. On wybrał drogę, na której stał się nauczycielem wartości ewangelicznych. Dzisiaj ciężko znaleźć lepszą postać przywołującą nam najważniejsze wartości. Nie ma we współczesnym świecie drugiej osoby, która tak trafnie prowadzi nas do odkrywania prawdy. To właśnie Jan Paweł II przez swoje nauczanie: dokumenty, listy, przemówienia, aż po te codzienne spotkania z drugim człowiekiem wyznaczał konkretne cele - tłumaczył metropolita.
- Cieszy fakt, że środowisko dojrzewania młodego człowieka, czyli dochodzenia do prawdy, obiera Jana Pawła II za patrona. On będzie was prowadził jedyną i pewną drogą ku pełni człowieczeństwa, którą jest Jezus Chrystus. Gratuluję, że wybieracie go za patrona i dołączacie do wielkiego grona placówek pod jego opieką – dodał arcybiskup.

Po Mszy św., idąc w kierunku szkoły, oddano cześć poległym w obronie ojczyzny przy okolicznościowym pomniku.
Następnie burmistrz Kazimierz Kiejdo odsłonił tablicę na budynku szkoły informującą o nadaniu placówce imienia św. Jana Pawła II, a arcybiskup pobłogosławił wizerunek patrona w gmachu szkoły.

Dyrektor szkoły Roman Sztop przypomniał historię placówki, której początek sięga 1948 roku.
- Naszą szkołę chcemy oddać pod opiekę św. Jana Pawła II. Pozwólcie, że korzystając z tej uświęconej chwili zawołam, parafrazując słowa naszego patrona: Niech zstąpi Duch Twój i umocni oblicze szkoły, tej szkoły - mówił dyrektor placówki, który nie krył wzruszenia z nadania szkole nowego, tak dostojnego patrona.
- Przyjmujecie zaszczyt noszenia imienia Jana Pawła II, a to pociąga za sobą zobowiązania. Czasy, w których żyjemy są czasami trudnymi. To co dzieje się w Europie budzi nasze niepokoje. Coraz częściej apostołowie nowej cywilizacji głoszą że Boga nie ma, a życie to wieczny karnawał. Wiedza ulega zatarciu, ale zostają zawsze wartości. Życzę wam siły waszego patrona, byście zawsze stali na straży tych wartości, które reprezentował wasz patron. Wam młodzi ludzie chcę podziękować, że wybraliście właśnie jego - mówił Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.
Wręczył następnie uczniom tarcze szkoły zaznaczając, że są ważnym symbolem nawiązującym do rycerskiej postawy.
Następnie głos zabrał burmistrz Pieniężna. - Wasz patron mówił: nie lękajcie się! Jeżeli będziemy służyć wartościom chrześcijańskim, tym pewniejsza jest nasza przyszłość. Dzisiaj waszą szkoła przyjmuje swoją tożsamość. Nie bójcie się być odpowiedzialnymi na dziedzictwo patrona - mówił Kazimierz Kiejdo.
Na zakończenie dzieci zaprezentowały program artystyczny o swoim nowym patronie.

pieniezno.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wolf #2813376 | 83.20.*.* 3 lis 2019 12:19

  IRLANDIA BYŁA KIEDYŚ BARDZO religijnym krajem a Kościół miał tam wielkie wpływy. Ale przez nachalne wciskanie wszędzie i wszystkim kościelnych ,,wartości", patronów i zasad, przez ujawnianie krzywdzenia dzieci dzisiaj katolicki Kościół w Irlandii siedzi cichutko jak mysz pod miotłą a Irlandczycy są w większości ateistami. Polski Kościół maszeruje dokładnie tą samą drogą i spada liczba wiernych, spada liczba powołań. Niedługo treba będzie księży z Afryki i Amazonii importować. Już widzę takiego kapłana jak w spódniczce z traw potrząsając dzidą wygłasza kazanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a ja to lach #2813363 | 79.124.*.* 3 lis 2019 11:41

  kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim święty papa - w minionej epoce właściwym patronem mógł zostać W . I . Lenin - w obecnych czasach takim patronem może być tylko i wyłącznie J P II z którego naprodukowano relikwii w multum ilościach - tak wygląda świeckość tego państwa i rozdział państwa od kościoła , który jak pijawka przyssał się do Państwa Polskiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wolf #2813316 | 83.20.*.* 3 lis 2019 09:40

  NAJLEPIEJ ZMIENIĆ nazwę ,,Polska" na ,,Janowopawłowo" Nawet Józef Wissarionowicz w szczytowym okresie kultu jednostki nie miał tylu pomników i miejsc nazwanych jego imieniem. Ale kult JP 2 też słabnie bo historycy odkrywają różne dziwne fakty z tego pontyfikatu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sprawdzam #2813229 | 95.160.*.* 3 lis 2019 00:12

  Witold, nie odgrzewaj kotletów! Pisz teksty!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages