Poniedziałek, 30 marca 2020. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Marzysz o własnym zamku? Ta oferta jest dla Ciebie! [ZDJĘCIA]

2020-03-14 12:00:00 (ost. akt: 2020-03-13 18:44:02)

Autor zdjęcia: www.pieniezno.pl

Trafia się niepowtarzalna okazja dla konesera! Gmina Pieniężno właśnie wystawiła na sprzedaż … zamek. I to nie byle jaki zamek, tylko pochodzący z 1340 roku Zamek Kapituły Warmińskiej. Można go wydzierżawić lub kupić. Czy znajdzie się chętny na ten wyjątkowy zabytek?

Jak czytamy w ofercie, „Zamek Kapituły Warmińskiej został zbudowany przez biskupów warmińskich w pierwszej połowie XIV wieku. W latach 1518 i 1519 na zamku przebywał wielki astronom, kanonik Mikołaj Kopernik. Zamek położony jest na skarpie rzeki Wałszy, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody.

Główny budynek i zniszczone skrzydło użytkowe przetrwały do dziś. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską. Zamek znajduje się tuż przy wejściu do rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Wałszy”, najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce. (…) W pobliżu Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się zabytkowy neogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z wieżą o wysokości ponad 60 metrów. Jest tu także ratusz z drugiej połowy XIV wieku, wielokrotnie niszczony i przebudowywany, to budynek, który również znajduje się w pobliżu zamku. Obecnie jest modernizowany.


Przez Pieniężno przebiega wschodnia część trasy rowerowej Green Velo.Ma, co ma duży wpływ na ożywienie turystyczne miasta. Zamek Kapituły Warmińskiej znajduje się w miejscu o trudnej, ale bardzo ciekawej historii. W pobliżu zabytkowych budynków i niedaleko rezerwatu, który jest oazą ciszy i spokoju.

Obiekt został wpisany do rejestru zabytków - decyzja z 25.07.1957r. pod numerem A-354. Budynek jest przykładem architektury częściowo ze średniowiecza, częściowo z późniejszych wieków. Wnętrze zamku bez tynków, bez elementów podlegających ochronie konserwatorskiej. Zwiększa to zdolność adaptacyjną budynku. Pomimo wpisu do rejestru zabytków istnieją duże możliwości adaptacji obiektu do celów turystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.”

Zamek obecnie składa się z jednego budynku, który pochodzi z 1340 roku. Był modernizowany w 1931 roku. Zamek posiada 31 pomieszczeń, a jego powierzchnia wynosi 1706.52 metrów kwadratowych. Całkowita powierzchnia terenu natomiast wynosi 8315 metrów kwadratowych.

Stan techniczny oznaczono jako słaby.

Jakie może być przeznaczenie zamku? Można tu stworzyć działalność turystyczną, hotelarską i restauracyjną, działalność kulturalną i edukacyjną, a nawet usługi pomocy społecznej.

K

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wojtek #2887912 | 95.160.*.* 16 mar 2020 17:30

  Pani Redaktor nigdy na własne oczy tego zamku nie widziała, prawda?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wolf #2886765 | 83.23.*.* 14 mar 2020 18:17

  ZNAJDZIE SIĘ NAIWNY, wpakuje tam miliony a wtedy Kościół przypomni sobie, że tak właściwie to jest jego mienie i zażąda zwrotu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages