Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Zadbają o estetykę wsi

2020-06-28 09:00:00 (ost. akt: 2020-06-27 17:01:08)
Google Street View

Google Street View

Jak przy wsparciu mieszkańców zadbać o jakość życia swojej wsi, jednocześnie upamiętniając jej historię i inwestując w jej unikatowość? Opowiedziała nam o tym Eugenia Ochrin-Iwanowska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich z Krzewna.

Krzewno leży około 20 km od Braniewa i to właśnie tam, w październiku ubiegłego roku grupa kobiet zorganizowała się, by wspólnie z pozostałymi mieszkańcami zadbać o swoją maleńką ojczyznę. — Tak naprawdę nie do końca wiedziałyśmy, jak zacząć... — wspomina pani Eugenia. — Przyjechała do nas nawet członkini koła z okolic centralnej Warmii. Nasze koło jest pierwszym w gminie, więc potrzebowałyśmy rad dotyczących funkcjonowania podobnych grup — opowiada nasza rozmówczyni.

Okazuje się, że inicjatyw podjętych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Krzewnie było już bardzo dużo w porównaniu z niedługim czasem ich działalności. Kobiety pomagały już między innymi w przygotowaniach do balu charytatywnego w Żelaznej Górze, zorganizowały dla mieszkańców wsi zabawę Andrzejkową, Mikołajkową i Sylwestra.

Nie obyłoby się bez funduszy, które udaje im się pozyskać. Panie zajęły drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Fundację Żółty Szalik z Fromborka "Rozkręćmy Koła Gospodyń Wiejskich", w którym nagrodą były środki na rozwinięcie działalności koła. I tak, dzięki pozyskanym pieniądzom, gospodynie zorganizowały m.in. zajęcia zumby dla mieszkanek wsi, warsztaty artystyczne dla dzieci, a w ostatni weekend piknik integracyjny połączony z obchodami Nocy Świętojańskiej.

— Tego typu wydarzenia to wspaniała okazja do międzypokoleniowej integracji — mówi Eugenia Ochrin-Iwanowska. — W naszej wsi może nie ma za dużo dzieci, ale mimo wszystko, zawsze podczas organizacji imprez, bierzemy pod uwagę ich uczestnictwo i gwarantujemy rozrywkę również skierowaną do najmłodszych. Podczas ostatniego pikniku nie zabrakło oczywiście marszu z bębnami nad staw, topienia wianków, tworzenia latawców, ogniska i wspólnej biesiady przy muzyce — wspomina nasza rozmówczyni.

„Nasze Krzewno” to kolejny projekt, który od czerwca do października będzie realizowało Koło Gospodyń Wiejskich przy aktywnym wsparciu i pomocy mieszkańców. — Dofinansowanie na realizację projektu otrzymaliśmy w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 4: Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” z siedzibą w Dobrym Mieście — informuje pani Eugenia. — Nasze główne cele to zwiększenie integracji, zaangażowania i aktywności mieszkańców na rzecz wsi oraz budowanie lokalnej tożsamości poprzez udział w przedsięwzięciach poprawiających wizerunek sołectwa. Dobrem wspólnym, które chcemy realizować, jest możliwość uczestniczenia i współtworzenia warunków, w jakich żyjemy — wyjaśnia.

Jakie plany co do przyszłości swojej wsi mają gospodynie z Krzewna? — Na pewno chcemy, by nasza wieś się wyróżniała. W planach jest stworzenie drewnianego witacza, który wykona dla nas rzeźbiarz. Ponadto, w związku z tym, że Krzewno leży na koloniach, chcemy, by każda z nich, oprócz numeru, zyskała również unikatową, łatwą do zapamiętania nazwę. W tym przypadku będziemy liczyć na kreatywność mieszkańców naszej wsi — zapowiada nasza rozmówczyni. — Chcemy ozdobić gospodarstwa jednakowymi, ale wyróżniającymi się tabliczkami — numery wypalimy na plastrach brzozy. Każdy gospodarz otrzyma zaimpregnowaną tabliczkę, którą będzie mógł ozdobić swój dom — dodaje pani Eugenia.

To nie koniec podejmowanych działań. — Mamy jeszcze w planach stworzenie rabat kwietnych i zakup drewnianej tablicy informacyjnej. Co prawda przydałyby nam się trzy, ale wierzymy, że może jeszcze uda się zdobyć fundusze na ten cel. Poprawa estetyki w naszym wykonaniu ma odbywać się, uwzględniając krajobraz wiejski i wykorzystując materiały, które są tutaj dostępne — informuje gospodyni.
Co jednak najważniejsze, jednym z zadań koła jest zadbanie nie tylko o przyszłość, ale i przeszłość Krzewna. — Opracowujemy historię naszej wsi. Materiały już mamy zebrane, teraz je opisujemy. Wiele tekstów jest po niemiecku, ale na szczęście w swoich szeregach mamy nauczycielkę tego języka. Nie zabraknie oczywiście zdjęć sprzed lat. Dzięki temu młodsze pokolenie zobaczy, a starsze sobie przypomni, jak wyglądało Krzewno i co się tutaj działo — puentuje pani Eugenia.

Kamila Kornacka

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nowa Pasłęka #2940171 | 77.253.*.* 29 cze 2020 09:46

  W Nowej Pasłęce Nazjeżało się Śląska i Warszawy. Zarazę Koronowirusa zaraz przywiozą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages