Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Promesy od wojewody

2020-07-08 19:26:44 (ost. akt: 2020-07-08 19:26:39)

Autor zdjęcia: na

Dziś, 8 lipca do Braniewa przyjechał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. Podczas spotkania z włodarzami gmin powiatu braniewskiego przekazał na ich ręce promesy w ramach tzw. Tarczy Samorządowej.

Fundusz Inwestycji Lokalnych powstał w ramach programu Tarczy Samorządowej. W jaki sposób gminom mają zostać przyznane środki? Przekazana kwota będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln. Im więcej samorząd inwestuje tym większą kwotę będzie mógł otrzymać. Do tego dochodzi fakt, że ścieżka jest bardzo uproszczona, bez zbędnej biurokracji. Pieniądze będzie można wydać do końca 2022 r., a dotacja jest bezzwrotna.

Dziś, podczas spotkania wojewody warmińsko-mazurskiego z przedstawicielami władz gmin powiatu braniewskiego Artur Chojecki wręczył włodarzom promesy, czyli obietnice otrzymania środków.

— Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, to środki, które w ramach tarczy antykryzysowej rząd chce przeznaczyć na wsparcie dla społeczności lokalnych na zadania inwestycyjne, które ze względu na ubytki we wpływach z podatków powodują trudniejszą sytuację po pandemii — tłumaczył wojewoda. — To w skali całego kraju kwota 6 miliardów złotych, z czego 5 miliardów przeznaczonych jest dla samorządów gminny, a miliard dla samorządów powiatowych. Do naszego województwa z tej puli trafi ponad 220 milionów złotych. To środki, które mają posłużyć na realizację zadań inwestycyjnych w samorządach lokalnych. Na jakie zadania zostaną przeznaczone to zależy od włodarzy poszczególnych gmin, powiatów i miast, ponieważ to oni są gospodarzami, a te pieniądze mają posłużyć jako wsparcie ze strony administracji rządowej na realizację tych zadań. Wielkość środków, która trafi do poszczególnego samorządu zależy przede wszystkim od tego, ile takich środków inwestycyjnych w budżetach poszczególnych samorządów było zapisanych. To kwota, w skali kraju od 500 tys. zł do nawet 90 milionów zł.

— Każda gmina ma coś do zrobienia, na pewno te pieniądze pójdą na inwestycje korzystne dla mieszkańców powiatu — mówił Karol Motyka, starosta braniewski. — Myślę, że potrzeb jest wiele. Każdy chce coś unowocześnić, poprawić, zmienić. Mam nadzieję, że pieniądze będą spożytkowane na problemy związane z oświatą czy zadaniami własnymi powiatu.

Miasto Braniewo może otrzymać kwotę 2 mln 300 tys. zł. — Ta kwota jest dowodem na to, że w Braniewie są prowadzone inwestycje — informował Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. — Kwoty przyznawane są na podstawie algorytmu związanego z inwestycjami w danym samorządzie. Spora kwota świadczy o tym, że inwestujemy w mieście. Braniewo jest jednym z najstarszych miast na Warmii, ta infrastruktura wymaga cały czas inwestycji i zapewne na miejską infrastrukturę przeznaczymy te pieniądze, ale chciałbym jeszcze ten pomysł skonsultować z naszymi mieszkańcami.

Na co ponad 500 tys. zł przeznaczy gmina Frombork? — Chcemy, żeby Frombork odzyskał plażę, będzie to niedługo możliwe, otwieramy naszą nową inwestycję, ale mamy tam jeszcze taką budowlę, nasze stare, zaniedbane molo, któremu chcielibyśmy dodać świetności — mówiła Ewa Rymarska skarbnik gminy Frombork. — Wniosek chcemy złożyć jak najszybciej, kiedy tylko będzie to możliwe.

— To na pewno miły prezent, nie spodziewaliśmy się tego, ten program ruszył niedawno, dostaliśmy promesy od wojewody, więc będziemy czekać na te pieniądze — mówił Jakub Bornus wójt gminy Braniewo. — Na pewno spożytkujemy je dla dobra mieszkańców. Musimy się zastanowić nad tym jak je wykorzystać. Mamy kilka projektów, ale nie byłbym sobą, gdybym nie skonsultował tego z radnymi i z mieszkańcami. W takich gminach jak nasza tych pieniędzy zawsze brakuje, więc pozwoli nam to w jakimś stopniu zwiększyć nasz budżet. Każda kwota, którą możemy przeznaczyć na inwestycję cieszy, bo to jest to, co poprawia życie mieszkańców, to są kolejne odcinki dróg czy wyremontowana szkoła.

500 tys. zł, to bardzo duża kwota dla gminy Lelkowo. — Jeszcze nie mamy konkretnego celu, na który przeznaczymy te środki, ale myślę, że przy naszym skromnym budżecie jest to kwota znacząca i na pewno będziemy chcieli ją jak najlepiej spożytkować — wyjaśniał Łukasz Skrzeszewski wójt gminy Lelkowo. — Chcemy spożytkować te pieniądze tak, żeby naszym mieszkańcom żyło się jak najlepiej. W sytuacji pandemii te pieniądze mogą nam pozwolić na to, żeby nie rezygnować z inwestycji jakie planowaliśmy, czyli m.in. inwestycja z funduszu dróg samorządowych.

na

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ~~androsyl #2946616 | 83.16.*.* 10 lip 2020 14:27

  Kiedyś należało mieć ustawionego Sekretarza Jedynie Słusznej Partii aby coś uzyskać dla takiego powiatu, za PO były "obiecanki cacanki", za Prawicy są Podpisane Promesy od Premiera...ciekawe opcja choć ryzykowna politycznie dla Premiera ale myślę, że ważna do miejscowych władz gdyż umożliwia realne planowanie inwestycji. Jest to jednocześnie zobowiązanie Rządu w stosunku do społeczności lokalnej. Super sprawa !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zachariasz #2945844 | 31.0.*.* 9 lip 2020 07:30

  Od sierpnia wszystkie zobowiązania wobec państwa płacę promesami.Energa,PGNiG nawiedzę Wasze urzędy.Miłego dnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zofia 87 lat #2945843 | 31.0.*.* 9 lip 2020 07:26

  Dziwię się włodarzom gmin nie przyjdzie do głów zwrócenie się do wojewody o zwrot nakładów jakie samorządy poniosły w związku z obowiązkami jakie nałożył sam rząd przez pośredników w terenie czyli wojewodów.Każde miasto,miasteczko,wioska ucierpiały przez covid 19.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. on #2945726 | 109.241.*.* 8 lip 2020 20:37

  ...poniżej komentarz i odpowiedź typowego przedstawiciela oPOzycji...brak słów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z PISZA 81*15 #2945719 | 81.15.*.* 8 lip 2020 20:32

   SĄ TO PIENIĄDZE BEZ POKRYCIA. MOŻECIE SOBIE PODETRZEĆ.... USTAWY RÓWNIEŻ JESZCZE NIE MA.WSTYD

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages