Wojciech Iwulski Honorowym Obywatelem Miasta Braniewa [ZDJĘCIA]

2020-10-26 11:34:08(ost. akt: 2020-10-26 11:36:00)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Braniewie radni pośmiertnie uhonorowali Wojciecha Iwulskiego. Odsłonięto również pamiątkową tablicę ku czci fotografa.

— W naszym mieście fotografia niemal od zawsze kojarzy się z rodziną Iwulskich — mówił przed sesją Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. — Pierwszy zakład fotograficzny w powojennym Braniewie założył w 1946 roku właśnie Wojciech Iwulski.

Wojciech Iwulski urodził się 27 stycznia 1915 roku w Bełżcu. W Warszawie ukończył kurs fotograficzny. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku z pułkiem wziął udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji Warszawy wrócił do rodzinnego Bełżca. W 1940 na rozkaz organizacji podziemnej rozpoczął nową pracę w utworzonym przez siebie zakładzie fotograficznym. Oddał cenne usługi organizacji wykonując zdjęcia i dostarczając kopie zdjęć przynoszonych przez niemieckich żołnierzy do wywołania w zakładzie.

Po wyzwoleniu Bełżca jeszcze w 1945 r. wyjechał na ziemie odzyskane do Braniewa, gdzie założył zakład fotograficzny. Tworzył dokumentację fotograficzną zniszczonego miasta.

Jak podaje Wikipedia, w 1941 ożenił się z Anną Pępiak, miał pięcioro dzieci. W 1981 roku przeszedł na emeryturę. Zakład fotograficzny przekazał najmłodszemu synowi Jackowi, który kontynuuje tradycję rodzinną, prowadząc zakład fotograficzny, jest też autorem wielu opracowań i wystaw fotograficznych.

Wojciech Iwulski zmarł 2 grudnia 1990 roku, został pochowany w Braniewie.

— 21 października, w trakcie sesji Rady Miasta Braniewa pośmiertnie uhonorowaliśmy Wojciecha Iwulskiego, a następnie wspólnie z jego wnuczką Panią Katarzyną Leśniowską oraz Panem Kazimierzem Samokarem (starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców im. Błogosławionej Reginy Protman w Braniewie) wspólnie odsłoniliśmy pamiątkową tablicę przy zakładzie fotograficznym jego syna Pana Jacka Iwulskiego — poinformował Tomasz Sielicki.

— W trakcie sesji, Pani Katarzyna wygłosiła przemówienie o swoim dziadku, a na jego koniec mnie oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Dariuszowi Frąckiewiczowi, wręczyła po egzemplarzu książki pt. "Czas Pionierów. Opowieści z okazji 75-lecia przybycia osadników na Warmię i Mazury". Jeden z rozdziałów monografii traktuje właśnie o Wojciechu Iwulskim, co podkreśla jego rolę w powojennych losach Braniewa — relacjonował burmistrz.

Warto również zaznaczyć, że za swoją działalność, głównie zawodową, Wojciech Iwulski otrzymał liczne wyróżnienia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odroczenia Polski (14.01.1981), Srebrny Krzyż Zasługi (26.06.1969), Srebrna Odznaka Zasłużony dla Warmii i Mazur (27.03.1965), Odznaka Zasłużony działacz Frontu Jedności Narodu, Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaka Zasłużony Działacz Rzemiosła.️

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wolf #2994220 | 10.10.*.* 27 paź 2020 10:10

    TO MA BYĆ PORTAL BRANIEWA????????? Wolne żarty...W poniedziałkowy wieczór wściekłe Braniewo protestowało. Setki samochodów wolno sunęło ulicami trąbiąc i migając światłami. Jeszcze nigdy nie widziałem w naszym mieście takiej solidarności. Ludzie uśmiechali się do siebie i pozdrawiali. W TYM PROTEŚCIE BYLIŚMY RAZEM bez względu na polityczne różnice. A na tym niby ,,braniewskim portalu " dyskretna cisza.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5