Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Dobry żołnierz, to sprawny żołnierz [ZDJĘCIA]

2020-11-30 10:06:28 (ost. akt: 2020-11-30 10:22:30)

Autor zdjęcia: st. chor. szt. S. Wachek

9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Stefana Batorego wzięła udział w największym przedsięwzięciu szkoleniowym Dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej. W ramach Tumak-20 żołnierze prowadzili działania m.in. na terenie powiatu i gminy Braniewo.


Braniewską brygadę w szkoleniu reprezentowało ponad 600 żołnierzy, a zaangażowanych w nie zostało około 120 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

— Scenariusz ćwiczenia zakłada m.in. prowadzenie przez pododdziały brygady działań stabilizacyjnych w rejonie województwa warmińsko-mazurskiego, w tym na terenie powiatu i gminy Braniewo, po wyparciu przeciwnika poza granice państwa — wyjaśniał ppłk Piotr Szelezin, szef szkolenia 9 brygady. — W trakcie ćwiczenia żołnierze brygady doskonalą swoje umiejętności w zakresie zwalczania grup dywersyjno-rozpoznawczych oraz rozproszonych w rejonie odpowiedzialności pojedynczych pododdziałów przeciwnika. Jednym z epizodów ćwiczenia jest blokowanie, izolowanie i rozbicie przeciwnika okrążonego na południowym skraju miejscowości Braniewo — tłumaczył podpułkownik.

W miniony czwartek, 26 listopada, szkolenie w okolicach wsi Garbina (powiat braniewski) obserwował m.in. burmistrz Tomasz Sielicki. — Wojsko w Braniewie to nie tylko wieloletnie tradycje. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Stefana Batorego to również największy pracodawca w naszym mieście. Przede wszystkim jednak to istotny element bezpieczeństwa naszego państwa i regionu. Jak wiadomo, armia jest tak dobra, jak dobrzy są jej żołnierze, a dobrzy żołnierze muszą być sprawni — przekazuje Sielicki.

— Goście mieli okazję obejrzeć niektóre epizody walki, w tym zatrzymanie i obezwładnienie przeciwnika nacierającego w kierunku Braniewa oraz realizację zadań ewakuacji technicznej. Istotnym elementem spotkania było zapoznanie zaproszonych gości z wybranymi elementami stanowiska dowodzenia oraz omówienie wykorzystania w kolejnych przyszłych ćwiczeniach terenów i obiektów będących pod zarządem władz samorządowych — relacjonuje ppłk Piotr Szelezin.

Warto dodać, że ćwiczenia Tumak-20 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej. W sumie w działania zaangażowanych było 5 tysięcy żołnierzy z poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz ponad tysiąc jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Na impuls elektromagnetyczny #3015886 | 37.7.*.* 3 gru 2020 23:29

    Tysiące dronów i setki samolotów, czołgów i żołnierzy z Kaliningradu też są gotowi? czy lepiej topić. sory kopać mierzeję i "kopać się" z wrakiem Smoleńsk?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages