Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Lepsze warunki kolejowych przewozów między Braniewem a portami Trójmiasta

2020-12-23 20:00:00 (ost. akt: 2020-12-23 10:16:49)

Autor zdjęcia: K

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przebudowę torów na trasie z Braniewa do Malborka. Spółka podpisała umowę na opracowanie studium wykonalności.

Planowana inwestycja zwiększy możliwości przewozu towarów z Braniewa i Obwodu Kaliningradzkiego do trójmiejskich portów. Koszt umowy, która została podpisana 17 grudnia wynosi blisko 4 mln zł netto.

– Istotnym działaniem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest przygotowywanie projektów przyszłych inwestycji – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - Linia kolejowa z Braniewa do Malborka jest ważnym korytarzem transportowym do portów w Gdańsku i Gdyni. Dostosowanie trasy przebiegającej przez województwo warmińsko-mazurskie do standardów europejskiej sieci kolejowej TEN-T przyczyni się do rozwoju ekologicznej, bezpiecznej i punktualnej kolei.

Jak informuje PKP, w ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Przeanalizowane będą warunki do przewozów towarowych oraz przewozów pasażerskich z prędkością do 160 km/h. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2023 roku.

– Umowa na opracowanie studium wykonalności dla linii z Braniewa do Malborka, to kolejny krok do zwiększenia kolejowego dostępu do portów Trójmiasta – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Będziemy przygotowani do inwestycji, która usprawni transport towarów między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Obecne i przyszłe inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. istotnie zwiększają rolę kolei jako sprawnego i ekologicznego środka transportu

Studium wykonalności dotyczy przebudowy linii kolejowej nr 204 na odcinku ok. 90 km pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim, Braniewem, Bogaczewem a Malborkiem.
Efektem planowanej inwestycji będą lepsze warunki do przewozu towarów. Cięższe oraz dłuższe pociągi zapewnią transport większej ilości ładunków. Budowa stacji Braniewo Towarowe, zlokalizowanej pomiędzy granicą państwa a stacją Braniewo, usprawni obsługę długich towarowych składów. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb kontroli celnej i granicznej. Po dwóch torach „elektrycznie” między Braniewem a Bogaczewem

- Analizy obejmą również dobudowę dodatkowego toru pomiędzy Bogaczewem a Braniewem na długości ok. 40 km, co w efekcie pozwoli na jazdę po dwóch torach na całej trasie Malbork – Braniewo - dodaje PKP. - Poprawi to przepustowość linii, dzięki czemu przejedzie więcej pociągów. Plany zakładają również możliwość elektryfikacji linii pomiędzy Bogaczewem a Braniewem, a to wpłynie na wzrost znaczenia kolei jako ekologicznego środka transportu towarów.

W ramach zleconego studium wykonalności przeanalizowana będzie również możliwość stworzenia dostępu kolejowego do portu morskiego w Elblągu. Budowa łącznicy w okolicy Malborka pozwoli na sprawny przejazd pociągów z Iławy w kierunku Elbląga bez konieczności zmiany kierunku jazdy. Budowa j łącznicy w Bogaczewie może umożliwić jazdę z Braniewa i Chruściela do Olsztyna.

Obiektem analiz będzie również szerokotorowa linia kolejowa (nr 217), która łączy Polskę z Obwodem Kaliningradzkim. Obecnie szeroki tor (1520 mm) kończy się w miejscowości Wielkie Wierzno. W studium wykonalności wykonawca przeanalizuje możliwość wydłużenie do Bogaczewa lub Elbląga. W ramach inwestycji planuje się dostosowanie linii szerokotorowej do cięższych i dłuższych składów do 1050 metrów. Pozwoli to na przewóz większej liczby towarów pomiędzy trójmiejskimi portami a Rosją.

oprac. K

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sygnalista #3029130 | 88.156.*.* 28 gru 2020 15:20

  Ilu głupków kryje się w tych komentarzach, jeden, czy wielu ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. spinchardogg #3029082 | 77.83.*.* 28 gru 2020 13:46

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetnny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźc partnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. propador #3028874 | 77.83.*.* 28 gru 2020 10:06

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetnny projekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźc parrtnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dertana #3028751 | 77.83.*.* 28 gru 2020 06:53

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźc parrtnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. griminci #3028689 | 178.73.*.* 27 gru 2020 23:46

  www︎.︎Raizen︆.︆net - świetny projekt dla dorrosłych, którzzy chcą znnaleźć partnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages