Walentynki w Braniewskim Centrum Kultury

2021-02-14 09:42:12(ost. akt: 2021-02-14 10:00:02)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/bck.braniewo

Sekcje Braniewskiego Centrum Kultury oraz zaproszeni do udziału goście specjalnie dla Was przygotowali krótki koncert. Walentynkowy.
Walentynki to najbardziej romantyczny dzień roku a przynajmniej powinien taki być . - Z tej okazji chcielibyśmy wprowadzić Was wszystkich, choć trochę w ten walentynkowy, wyjątkowy klimat. - czytamy na profilu BCK na FB.

Sekcje Braniewskiego Centrum Kultury oraz zaproszeni do udziału goście specjalnie dla Was przygotowali krótki koncert. Walentynkowy.


Udział w koncercie wzięli
Zuzanna Zwara
Zuzanna Przygodzka
Agnieszka Czarnecka
Wioleta Kościńska
Julia Smujkis i Norbert Tabor
Agnieszka Pękala


Patronat honorowy: Tomasz Sielicki Burmistrz Braniewa
Sponsor: Klinika Potocki


Link do koncertu: KLIKNIJ TUTAJ


Nazwa Walentynki pochodzi od św. Walentego, który również jest wspominany tego dnia w liturgii Kościoła Katolickiego. Walenty z Rzymu, lub jak podają niektóre źródła z Terni, był chrześcijańskim biskupem żyjącym w latach ok. 175 – 269.

Z wykształcenia był lekarzem. W jego czasach Cesarstwo Rzymskie zarządzane było przez Klaudiusza II Gockiego. Cesarz zabronił młodym mężczyznom w wielu 18 – 37 lat wstępować w związki małżeńskie uważając, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin.

Czy patron zakochanych, epileptyków i chorych umysłowo to ta sama osoba?

Zakaz ten złamał biskup Walenty, który pobłogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Według legendy dziewczyna pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Cesarz skazał Walentego na śmierć.

Dzień przed egzekucją więzień napisał list do swojej ukochanej, który podpisał „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Nad grobem męczennika przy Via Flaminia zbudowano bazylikę, jednak papież Paschalis I przeniósł szczątki męczennika do kościoła św. Praksedy. Zgodnie z decyzją papieża Gelazjusza I od 496 roku dzień 14 lutego jest obchodzony jako Dzień św. Walentego.

Z czasem postać Walentego zmieszała się z innym męczennikiem noszącym to samo imię. Niektórzy twierdzą nawet, że chodzi o tę samą osobę. W 197 r. został on biskupem miasta Terni w Umbrii.

Znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa. Zginął w Rzymie w 273 r., ponieważ nie chciał zaprzestać nawracania pogan.


red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5