Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Jest praca w służbie celnej

2009-07-15 00:00:00

35 etatów czeka na chętnych do pracy w służbie celnej. Podania można składać do 24 lipca. Ci którzy przejdą pomyślnie rekrutację, w przyszłości będą pracować na przejściu granicznym w Grzechotkach. — Wszystko na to wskazuje, że zostanie ono otwarte w czerwcu przyszłego roku — mówi Ryszard Chudy, zastępca dyrektora Izby Celnej w Olsztynie.

Ministerstwo Finansów przekazało Izbie Celnej pulę 35 etatów.
— Według naszych wyliczeń będziemy potrzebowali tam co najmniej 160 celników. Kilkadziesiąt osób jest już zatrudnionych, teraz przyjmiemy kolejnych 35 — mówi Ryszard Chudy. — Dla nas to jest wyjątkowa sytuacja, dawno nie dostaliśmy takiej partii etatów Największe i najnowocześniejsze
Grzechotki to największe i najnowocześniejsze przejście na granicy z Rosją. Jednak od ponad 2 lat przejście po polskiej stronie jest gotowe, a Rosjanie nadal nie zakończyli budowy. Nasi wschodni sąsiedzi zapowiadają oficjalnie, że w czerwcu przyszłego roku przejście zostanie otwarte.
— Początkowo polskie i rosyjskie przejście miało być oddane w tym samym terminie. Po stronie rosyjskiej pojawiły się jednak kłopoty finansowe — mówi Ryszard Chudy. — Polska ponosi koszty utrzymania pustych budynków.
Na pewno nie ma co liczyć, że cały transport przeniesie się z Bezled do Grzechotek. Nie będzie tam bowiem odpraw weterynaryjnych i fitosanitarnych.
— Pracujących w Grzechotkach czeka duże wyzwanie. Odprawy w ruchu towarowym wymagają bowiem odpowiedniej wiedzy, przez granicę przechodzą towary warte kilkaset tysięcy dolarów. Legalna wymiana towarów jest dla nas priorytetem — mówi Chudy. — Na przejście w Grzechotach trafią ludzie doświadczeni, którzy pracują tu od lat. To oni będą tam zarządzali. Potrzeba nam jednak ludzi na pasy odpraw. Liczę że po otworzeniu przejścia znikną kolejki na granicy. Na początek pisemne testyZainteresowani pracą w SC powinni najpóźniej do 24 lipca złożyć dokumenty w Izbie Celnej w Olsztynie przy ul. Dworcowej 1. Kandydatów czekają dwa pisemne testy: jeden z wiedzy ogólnej, drugi z języka obcego.
— Teraz język jest na początkowym etapie, kiedyś po trzyletnim okresie przygotowawczym dobrzy kandydaci musieli odejść, bo nie radzili sobie z językiem obcym. Traciliśmy czas i pieniądze — mówi Chudy.
Na początek każdy pracownik może liczyć na wypłatę w wysokości 2100 zł brutto.
— Wiem że dosyć intensywnie trwają prace nad Ustawą o Służbie Celnej, która prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie w życie. Wiąże się to z podwyżkami — mówi Chudy.
Służba celna cieszy się niemałym zainteresowaniem. Przykładem może być ostatni nabór do pracy na przejściu granicznym w Gronowie. Na sześć wolnych miejsc do rozmowy kwalifikacyjnej przystąpiło 50 chętnych.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: aaa