Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Profil użytkownika Iwanka Murianka

Kwitna Nedila czyli Niedziela Palmowa

Kiedy polscy katolicy czy ewangelicy siadają do wielkanocnego śniadania Ukraińcy (tak grekokatolicy jak i prawosławni) świętują w cerkwiach Niedzielę Palmową.

W ukraińskiej tradycji nie występuje jednak palma jako taka. W cerkwiach święci się bowiem wierzbowe gałązki (stąd używa się też nazwy...

Dwaj Polacy próbowali podpalić ośrodek węgierski na Ukrainie

Dwaj obywatele Polski, członkowie nacjonalistycznej organizacji Falanga, próbowali podpalić ośrodek kultury mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

Do zdarzenia doszło 4 lutego. Teraz okazało się, że podejrzani o podpalenie są Adrian M. z Krakowa i Tomasz Sz. z Bydgoszczy. Poinformował o tym Hennadij...

Już wiemy, kto zaatakował polski konsulat w Łucku

Ukraińskie służby zatrzymały członków bandy „Torpeda”, powiązanej z działaczami prorosyjskiej Partii Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Są odpowiedzialni między innymi za ostrzelanie z granatnika polskiego konsulatu w Łucku.

Bandera nad Wisłą i Dnieprem

Dzisiejsze stosunki Polski i Ukrainy są chyba złe, jak nigdy dotąd. Zdaniem ukraińskiego historyka i publicysty Andrija Portnowa jest tak, bo historia stała się przedmiotem manipulacji politycznych, tak na Ukrainie, jak i w Polsce.

Po 1990 roku w stosunkach Polski z Ukrainą historia była zawsze...

Siostry Telniuk zaśpiewają Szewczenkę

Zapraszamy na wspaniałe koncerty, którego gwiazdami będą siostry Telniuk z Kijowa. Spotykamy się, aby uczcić rocznicę urodzin i śmierci Tarasa Szewczenki (9 marca 1814-10 marca 1861).

Hala i Łesia Telniuk zaśpiewają utwory do słów między innymi Wasyla Stusa, Tarasa Szewczenki i Oksany Zabużko....

Malezyjski samolot zestrzelono rosyjskim "Bukiem"

Dla normalnych ludzi to nie nowina. Bo wiedzieli o tym od dawna. Tylko proklemowscy agitatorzy bredzili coś o winie "banderwowców". Ciekawe tylko czy znajdą się odważni, żeby postawić Putina przed trybunałem w Hadze?

Zatem teraz wiemy to już oficjalnie. Ustalenia międzynarodowego śledztwa w sprawie...

Karpatian: Dla nadziei

Olsztyńska grupa "Karpatian" (dawny Berkut) nagrała piosenkę "Dla nadzieji" poświęconą walce Ukrainy o wolność i niepodległość.

Ten utwór jest jedną z dwóch wykonywanych po polsku piosenek, które wejdą w skład przygotowywanego albumu grupy «Співіснування» (Współistnienie). Karpatian to...

Nadia Sawczenko: prosze o wybaczenie i wybaczam

- Jestem gotowa prosić o wybaczenie i wybaczyć. Proszę Polaków o wybaczenie za wszystkie krzywdy, jakie w czasie naszej długiej i trudnej histori doznali od Ukraińców - powiedziała bohaterska ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która w piątek w Lublinie odebrała nagrodę "Orła" Jana Karskiego.

Ukraina chce polską TV. zamiast rosyjskiej

Ukraina daje kolejny przykład na to, że konsekwentnie zrywa z rosyjsko-bolszewicką przeszłością. Na Ukrainie trwa dekomunizacja. Niedawno zakazano emisji 15 rosyjskich programów TV. W to miejsce Ukraińcy chcą polską TV.

Rada Narodowa ds. Telewizji i Radiofonii Ukrainy zwróciła się z oficjalna...

Piernik i barszcz pod jednym dachem

Do polskiego i ukraińskiego barszczu dodamy toruńskiego piernika i wiele tradycyjnych przysmaków z Warmii i Mazur, województwa kujawsko-pomorskiego oraz innych regionów. Zapraszamy 7 VIII polsko-ukraiński piknik organizowany w malowniczej kozackiej stanicy Ataman w Gutkowie koło Olsztyna.