Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Właściciel "farmy grozy" skazany za znęcanie się nad zwierzętami

2018-03-06 14:53:51 (ost. akt: 2018-03-06 17:49:15)

Braniewski sąd skazał Stefana D. na 2 lata i 6 miesięcy więzienia oraz orzekł wobec niego zakaz posiadania zwierząt na 10 lat. Dodatkowo mężczyzna będzie musiał zapłacić 10 tys. zł na rzecz OTOZ Animals. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces okrutnego „hodowcy” rozpoczął się we wrześniu 2014 roku, po tym jak w listopadzie 2013 roku prokurator zarzucił mu znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. OTOZ Animals było oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie. Stefanowi D. przedstawiono łącznie 13 zarzutów. Mężczyźnie zarzucano także: posiadania amunicji, nieprawidłową utylizację, kradzież, podrabianie dokumentów i przywłaszczenie czy nakłaniania lekarza weterynarii do poświadczenia nieprawdy w dokumencie urzędowym.

Po trwającym blisko cztery lata procesie, 26 lutego sędzia zamknął przewód sądowy. Wyrok zapadł 6 marca. Sąd połączył kary pozbawienia wolności i skazał Stefana D. na 2 lata i 6 miesięcy więzienia oraz orzekł wobec niego zakaz posiadania zwierząt na 10 lat.

— Wina oskarżonego nie budzi najmniejszej wątpliwości — tłumaczył sędzia Sebastian Cejrowski. — Nie da się nie zauważyć, że oskarżony działał bez żadnych skrupułów, bez wyrzutów sumienia. Miał jeden cel. Maksymalny zysk przy minimalnych kosztach (…). Sąd doszedł do wniosku, że w zachowaniu oskarżonego brak pozytywnej prognozy. Był on już skazywany, jednak lekceważył postanowienia sądu.

Dodatkowo mężczyzna będzie musiał zapłacić 10 tys. zł na rzecz OTOZ Animals.

— Oskarżony zarzucił organizacji OTOZ Animals, że ich działania nastawione są na zysk — mówił sędzia. — To nieprawda. Jeżeli już to organizacja ponosi koszty, a nie przynosi zysk jak wskazywał oskarżony. Sąd zasądził nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. To choć trochę zrekompensuje koszty poniesione przez organizację w związku z próbą ratowania zwierząt w tym gospodarstwie. Dodatkowo wobec oskarżonego orzeczono zakaz posiadania zwierząt na 10 lat. On traktował zwierzęta jako materiał nieożywiony, służący do pomnażania majątku.

Wyrok nie jest prawomocny. Stefan D. nie chciał go komentować. Zapowiedział tylko, że złoży apelację.

Więcej informacji wkrótce.

Przypomnijmy. Gospodarstwo, które prowadził Stefan D., inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami nazywają "farmą grozy". Tragedia zwierząt rozgrywała się tam nieprzerwanie przez wiele lat! Po raz pierwszy martwe zwierzęta w tym „gospodarstwie” znaleziono w 2007 roku. Były to świnie, konie i zagłodzone krowy. Od tego momentu rozpoczęła się walka o to, żeby winowajca został ukarany. — Od grudnia 2009 roku, czyli od powstania braniewskiego Inspektoratu OTOZ Animals, przeprowadzaliśmy w Cielętniku wiele interwencji, zgłaszaliśmy organom ścigania — mówi Monika Hyńko. — W 2012 roku OTOZ Animals zgodnie z decyzja wójta gminy Braniewo odebrało Stefanowi D. zagłodzoną klacz. Klacz z bardzo masywnym uszkodzeniem tkanek mięśniowych, nerek, z pogarszającymi się parametrami życiowymi — wylicza Hyńko.

Niestety, klacz nie przeżyła, podobnie jak dziesiątki innych zwierząt z tej farmy.
Po pierwszej interwencji animalsów sąd w Elblągu skazał Stefana D. na karę zaledwie 2,5 tys. zł grzywny. Nie pomogło, a „gospodarz” nadal głodził i katował zwierzęta. Jednak do najpoważniejszej interwencji OTOZ Animals doszło 3 kwietnia 2013 roku. Wtedy animalsi razem z policją odebrali mężczyźnie 33 konie, siedem krów i trzy psy. Niektóre konie miały otwarte rany, a krowy brodziły w grubej warstwie własnych odchodów. Dwie były w stanie krytycznym. Bezradnie czołgała się po ziemi. Jak wykazały kontrole, psy w gospodarstwie karmione były śrutą i padłymi zwierzętami.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wery #2460289 | 89.206.*.* 12 mar 2018 14:25

  Sędzia nie miał wyjścia to dał taką karę inaczej straciłby posadę. Nawet kasa mu już nie pomoże. Myślał że wiecznie będzie każdemu smarował. Ciekawe kogo za sobą pociągnie :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TOM #2457463 | 83.31.*.* 9 mar 2018 10:12

  BRAWO PANIE SĘDZIO I JA WOLĘ TO ZWIERZĘ JAK TEGO BYDLAKA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. FEZ #2456492 | 77.252.*.* 8 mar 2018 09:19

  Nasze Sądy to "lux torpedy" tak szybko wydały wyrok. Przecież to "specjalna kasta" im się wiele należy , szczególnie kasy a oni pobawią się w " sądzenie".Animalsi "to też kasta" .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. toja #2456379 | 188.112.*.* 8 mar 2018 00:42

  'Miał jeden cel. Maksymalny zysk przy minimalnych kosztach'-mówi sędzia i sięga po najdroższą koninę..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. § #2455927 | 37.201.*.* 7 mar 2018 10:45

  To jak dlugo juz wiedzieli wszyscy , ze sie zneca ?. Proces rozpoczal sie od wrzesnia 2014 r. . Czy to nie za dlugo , czy to az tak skomplikowana sprawa byla ?. to jak powazniejsza sprawa to ile lat trwa 10 ? To sie nie dziwcie , ze te sprawy tak sie ciagna skoro terminow jest z 8 . Teraz apelacja i od nowa - konca nie bedzie widac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (29)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages